Σε ένα φανταστικό ματς, η Λέστερ πήρε μια σπουδαία νίκη κόντρα στην Γιουνάιτεντ (4-2) την ανάγκασε στην πρώτη εκτός έδρας ήττα μετά από 29 παιχνίδια, ξελασκάροντας μια ακόμη βίδα από την μετέωρη καρέκλα του Σόλσκιερ! Ζωγραφιές από Γκρίνγουντ και Τίλεμανς, μόλις δυο νίκες στις τελευταίες έξι αναμετρήσεις για την ομάδα του Μάντσεστερ…

Το πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης άνηκε ολοκληρωτικά στην Λέστερ. Η Γιουνάιτεντ εγκλωβισμένη χωρίς ιδέες αλλά και ουσία, υπέφερε από την πίεση σε ψηλά μέτρα, με τις συνεργασίες των Μάντισον, Ιεανάτσο και Τίλεμανς να ταλαιπωρούν το πειραματικό δίδυμο των κόκκινων διαβόλων, αλλά να μην οδηγούν σε ένα γρήγορο τέρμα.

Η ομάδα του Σόλσκιερ δεν μπορούσε να απειλήσει σε σετ παιχνίδι. Η εικόνα της αναμέτρησης «φώναζε» πως χρειαζόταν κάτι εξεζητημένο για να την βγάλει από το τέλμα. Ο Γκρίνγουντ προειδοποίησε στο 18′ με ένα χλιαρό σουτ και αφού δοκίμασε το πόδι του, πέντε λεπτά αργότερα έκανε το θαύμα του. Ο νεαρός Άγγλος πήρε την μπάλα από τον Μπρούνο στα δεξιά, συνέκλινε προς τον άξονα και με έναν πραγματικό κεραυνό άφησε στήλη άλατος τον ανήμπορο Σμάιχελ για το απρόσμενο 1-0!

Το γκολ έδωσε ψυχολογία στην Γιουνάιτεντ, χωρίς ωστόσο να χαλάσει το μυαλό και την τακτική προσέγγιση της Λέστερ και αφού γλύτωσε το καταδικαστικό 2-0 στο 28′ -με τον Δανό κίπερ να βγάζει με το ένα χέρι το πλασέ του Ρονάλντο- ήρθε η δική της στιγμή… μαγείας. Ο Κόστα εκμεταλλεύτηκε την αργή αντίδραση του Μαγκουάιρ, μοίρασε στον Τίλεμανς που καραδοκούσε εκτός περιοχής, με τον Βέλγο να δίνει απίστευτη καμπύλη στην μπάλα και να «κρεμάει» τον Ντε Χέα (31′) για ένα απόλυτα δίκαιο 1-1!

Ο Τίλεμανς δέσποζε στο κέντρο, σε μια από τις κλασικές κινήσεις του μοίρασε διαγώνια στον Ιεανάτσο, με τον Νιγηριανό να βρίσκει την τελευταία καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου, αλλά όχι την εστία του Ισπανού κίπερ (40′).

Η επιστροφή του Κριστιάνο στην αρχική ενδεκάδα δεν θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και ως ιδανική. Απόρροια της συνολικής επιθετικής δυσκοιλιότητας της Γιουνάιτεντ, ο Πορτογάλος μέτρησε μόνο τρεις επαφές στην αντίπαλη περιοχή στο πρώτο ημίχρονο. Με τον Σάντσο άφαντο για ένα ακόμη ματς, εύλογα το βάρος έπεφτε στις ατομικές εμπνεύσεις του Γκρίνγουντ.

Οι επαφές του Κριστιάνο με την μπάλα στο πρώτο ημίχρονο

Η εκκίνηση στο δεύτερο μέρος έμοιαζε πολύ με αυτή του πρώτου. Ιεανάτσο και Γκρίνγουντ είχαν τις στιγμές τους, με τους Ντε Χέα και Σμάιχελ αντίστοιχα, να μην απειλούνται ιδιαίτερα. Ο Μάτιτς εμπνεύστηκε από τους Γκρίνγουντ και Τίλεμανς, δοκίμασε να κλέψει λίγη απ΄την δόξα τους ωστόσο, για κακή του τύχη, το μακρινό σουτ του πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Δανού τερματοφύλακα (55′).

Το εξαιρετικό στήσιμο της Λέστερ στο γήπεδο της επέτρεπε να ψάξει με ζέση την απόλυτη ανατροπή και ο Τίλεμανς έδωσε το σύνθημα για την αντεπίθεση. Ο Μάτιτς δώρισε την μπάλα στον θαυματουργό Βέλγο, εκείνος έκανε μέτρα με την μπάλα, πλάσαρε ιδανικά, αλλά Ντε Χέα και δοκάρι του στέρησαν ένα ακόμη εξαιρετικό τέρμα στο 76′.

Δυο λεπτά αργότερα, ο Ντάκα έχασε μοναδική ευκαιρία στην πρώτη του επαφή με την μπάλα (78′) για να γράψει το 2-1, με τον Ισπανό να του λέει «όχι» στο τετ α τετ και να σώζει την ομάδα. Το γκολ… μύριζε από χιλιόμετρα. Η άμυνα της Γιουνάιτεντ περνούσε εφιαλτικές στιγμές και το κακό δεν άργησε να έρθει. Μετά από φάση διαρκείας, η μπάλα βρέθηκε στα πόδια του Ντάκα, ο Ντε Χέα κατέβασε ρολά, ο Μαγκουάιρ θα δει μόνο στο ριπλέι τον επερχόμενο Σογιουντσού που πλάσαρε σε κενή εστία και έγραψε το 2-1 στο 78′!

Το παιχνίδι ωστόσο, επιφύλασσε και άλλες εκπλήξεις. Η ανατροπή ήταν γεγονός, αλλά ο Ράσφορντ στο πρώτο του ματς μετά από τον σοβαρό τραυματισμό του, έμελλε να βγάλει τον Όλε από το αδιέξοδο. Η μαγική μπαλιά του Λίντελοφ από την γραμμή άμυνας έβγαλε τον Άγγλο φάτσα φόρα με το τέρμα, εκείνος δεν λάθεψε και έτσι το 2-2 ήταν γεγονός (81′).

Την αδικία όμως, δεν την θέλει ούτε ο Θεός. Δευτερόλεπτα μετά από την σέντρα, ο Αγιόθε Πέρεθ βρέθηκε με την μπάλα από τα αριστερά, βρήκε το Βάρντι στο ύψος του πέναλτι και εκείνος με ένα άρρωστο τελείωμα με το εξωτερικό έβαλε την Λέστερ ξανά στην θέση του οδηγού!

Και εάν ο Τζέιμι Βάρντι έβαλε… ταφόπλακα στα όνειρα της Γιουνάιτεντ, ο Ντάκα ήρθε να προσθέσει το κερασάκι στην τούρτα. Ο επιθετικός από την Ζάμπια έγραψε το 4-2 με κοντινή κεφαλιά (μετά από μια ακόμα τρικυμία στην αμυντική γραμμή) και σφράγισε την πρώτη εκτός έδρας ήττα των κόκκινων διαβόλων μετά από 29 ολόκληρα παιχνίδια…