Η Λέστερ εμφάνισε άλλο πρόσωπο μετά την πεντάρα στη Μάντσεστερ Σίτι και ταπεινώθηκε εντός έδρας από την Γουέστ Χαμ με τριάρα. Εύκολα την Γουέστ Μπρομ η Σαουθάμπτον (2-0).

Μετά το «3 στα 3» ήρθε η προσγείωση! Και τι προσγείωση… Η Λέστερ γνώρισε την ήττα εντός έδρας από την Γουέστ Χαμ με 3-0 παρουσιάζοντας τρομερά αμυντικά κενά.

Η αντίπαλος της ΑΕΚ στο Europa League δεν αντέδρασε ποτέ στο γκολ του Αντόνιο στο 14′ (εκπληκτική κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, κοιμήθηκε η άμυνα της Λέστερ) και από εκείνο το σημείο… έμπαζε από παντού.

Στο δεύτερο γκολ ο Φορνάλς έφυγε μόνος του (!) από το κέντρο μετά από διώξιμο του Κρέσγουελ (είχε βγάλει και την ασίστ στο γκολ του Αντόνιο) και πλάσαρε σωστά τον Σμάιχελ.

Το τελικό 3-0 έκανε στο 83′ ο Μπόουεν με εξαιρετικό πλασέ στην αντεπίθεση.

Συνθέσεις

Λέστερ: Σμάιχελ, Εβανς, Αμαρτέι (55′ Ουντερ), Καστιάν, Σογιουντσού, Τζάστιν, Μεντί (89′ Τσαντχαρι), Τίλεμανς, Μπαρνς, Βάρντι, Πέρεζ (64′ Ιεανάτσο)

Γουέστ Χαμ: Φαμπιάνσκι, Ογκμπόνα, Κρέσγουελ, Κουφάλ, Μασουακου, Μπαλοβουενά, Αντόνιο (88′ Χόλερ), Σούτσεκ, Ράις, Φορναλς, Μπόουεν (88′ Νομπλ)

Πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ η Σαουθάμπτον

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης για τους γηπεδούχους. Ο Τσε Άνταμς, μετά από απόκρουση του Τζόνστον, πήρε το ριμπάουντ αλλά το σουτ που επιχείρησε, έστειλε την μπάλα πάνω στα χέρια του αντίπαλου πορτιέρε, χάνοντας με αυτόν τον τρόπο να ανοίξει το σκορ.

Η πίεση των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο, απέφερε καρπούς, καθώς στο 41’, άνοιξαν το σκορ με τον Τζενεπό. Ο 22χρονος μεσοεπιθετικός, δέχθηκε την μπάλα έξω από την μεγάλη περιοχή και με ένα σουτ οβίδα, την έστειλε στην κάτω δεξιά γωνία της αντίπαλης εστίας.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Σαουθάμπτον να βρίσκεται μπροστά στο σκορ. Στην επανάληψη η εικόνα του αγώνα ήταν ίδια. Οι Αγιοι είχαν την κατοχή, ωστόσο δεν έβρισκαν με ευκολία διαδρόμους προς την αντίπαλη άμυνα.

Τελικά, στο 69ο λεπτό του παιχνιδιού, κατάφεραν να πετύχουν το δεύτερο γκολ που αναζητούσαν, με τον Ρομέου και με αυτόν τον τρόπο «σφράγισαν» το τρίποντο.

Σαουθάμπτον: ΜακΚάρθι, Γουόκερ-Πίτερς, Βέστεργκααρντ, Μπέντναρεκ, Μπέρτραντ,, Τζενεπο (55’ Ρεντμοντ), Ρομέου, Γουόρντ-Πράουζ, Αρμστρονγκ, Ινγκς, Ανταμς

Γουέστ Μπρομ: Τζόνστον, Ο’ Σι, Ατζάγι, Μπάρτλεϊ, Λίβερμορ, Σόγιερς (64’ Κροβίνοβιτς), Τάουνσεντ, Περέιρα, Ντιανγκανά, Έντουαρντς (46’ Φιλντ), Ρόμπινσον (60’ Ρόμπσον-Κανού)