Η Λέστερ υποδέχτηκε την Μάντσεστερ Σίτι, αυτή τη φορά για τον αγώνα της Premier League όπου σε έναν πολύ ωραίο αγώνα, με αρκετό θέαμα και πολλές φάσεις στο τέλος το ματς έληξε ισόπαλο με 2-2 τελικό σκορ.

Ο αγώνας ξεκίνησε δυνατά και για τις δύο ομάδες με την Μάντσεστερ όμως να είναι πιο επιθετική και να καταφέρνει να φτάσει συχνά κοντά στην αντίπαλη εστία. Η Λέστερ όμως παρουσιάστηκε αξιόμαχη και έβαλε δύσκολα στους φιλοξενούμενους. Έτσι κόντρα στη ροή του αγώνα και στο προφανές να σκοράρει πρώτα η Γιουνάιτεντ, η Λέστερ έκανε την έκπληξη και προηγήθηκε με φοβερό γκολ του Βάρντι στο 27′ με το αριστερό, βρίσκοντας δεξιά τα δίχτυα των αντιπάλων. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ “απάντησε” στο 40′ με φοβερό τέρμα που πέτυχε ο Μάτα όταν κοντρόλαρε ωραία και από το κέντρο μπροστά στην εστία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι απέκτησε ακόμα περισσότερο ενδιαφέρον. Η Λέστερ ήταν αρκετά απειλητική και έψαξε πολλές φορές για ένα γκολ. Αυτό όμως δεν ήρθε από την πλευρά των γηπεδούχων αλλά των φιλοξενούμενων. Στο 60′ ο Μάτα και πάλι σκόραρε για το 1-2 με παρόμοιο τρόπο όπως προηγουμένως στέλνοντας επιτυχημένα την μπάλα στα δίχτυα για το 1-2 της Γιουνάιτεντ. Τα πράγματα δυσκόλεψαν εκ νέου στο 73′ για τη Λέστερ όταν ο Αμαρτέι είδε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή και αποβλήθηκε. Βέβαια οι γηπεδούχοι πάλεψαν σκληρά και κατάφεραν να σταθούν στο ύψος των περιστάσεων χωρίς να δεχτούν άλλο γκολ.

Μάλιστα η Λέστερ όχι μόνο δε δέχτηκε γκολ αλλά “τιμώρησε” και την Γιουνάιτεντ για τις χαμένες ευκαιρίες που είχε καθώς στο 95′ έκανε το 2-2 με φοβερό τέρμα του Μαγκουάιρ και στην “εκπνοή” του αγώνα “έκλεψε” τη νίκη από τους αντιπάλους της.