Η Λέστερ κράτησε την Λίβερπουλ μακριά από το γκολ, ο Σμάιχελ κατέβασε ρολά και το γκολ του Λούκμαν έφερε την ομάδα του Κλοπ, στο -6 απ΄την ασταμάτητη Σίτι!

Αν και είναι ακόμα νωρίς, η Λίβερπουλ δέχθηκε ισχυρό πλήγμα στη μάχη για τον τίτλο. Οι Reds έχασαν κάποιες άχαστες ευκαιρίες και τελικά το ματς από μια ομάδα με πολλές απουσίες και πλέον όχι μόνο ισοβαθμούν με την Τσέλσι στη 2η θέση [παίζουν μεταξύ τους στις 2 Ιανουαρίου] αλλά και βρίσκονται στο -6 από την κορυφή της Premier League και την Σίτι. Για πρώτη φορά έπειτα από 33 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις δεν σκόραραν οι Μέρσεϊσαϊντερς, μοιραίος ο Σαλάχ που έχασε πέναλτι και είχε κεφαλιά στο δοκάρι σε κενό τέρμα. Τεράστια εμφάνιση από τον keeper της Λέστερ, Κάσπερ Σμάιχελ, που κράτησε ένα απίστευτο clean-sheet. Επαιξε για 90 λεπτά και ήταν εξαιρετικός ο Κώστας Τσιμίκας.

Η Λίβερπουλ μπήκε από νωρίς δυνατά και μετέφερε τον αγώνα βαθιά στο μισό της Λέστερ. Στο 4’ ο Ζότα μπλοκαρίστηκε και στο 8’ το βολέ του Χέντερσον πέρασε άουτ, με την κατοχή υπέρ των Reds και την πίεση ακόμα έξω και από την αντίπαλη περιοχή να αυξάνονται. Απόρροια αυτού ήταν να κερδίσει πέναλτι στο 14’ μετά το μαρκάρισμα του Ν’ Ντιντί στον Σαλάχ, όμως από τα 11 βήματα ο Αιγύπτιος νικήθηκε από τον Σμάιχελ και στην επαναφορά με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι με το τέρμα κενό. Ηταν το πρώτο χαμένο πέναλτι για την Λίβερπουλ στην PL από τον Οκτώβριο του 2017.

Η φάση αυτή έβαλε «φωτιά» στο γήπεδο της Λέστερ, η οποία πάτησε κάπως καλύτερα, όμως η ομάδα του Κλοπ συνέχισε να είναι πολύ πιεστική και να έχει φάσεις. Στο 28’ ο Ντιόγκο Ζότα μπλοκαρίστηκε από καλή θέση μέσα στην περιοχή και στο 32’ ο Σμάιχελ έβαλε απίστευτο stop στον Σαλάχ. Στο φινάλε του πρώτου μέρους – και αφού είχαν γλυτώσει από του Χάρου τα δόντια – οι γηπεδούχοι απείλησαν την Λίβερπουλ με δύο ευκαιρίες σε διάστημα δύο λεπτών. Στο 35’ ο Βάρντι βγήκε αλλά το σουτ του από κοντά έκοψε ο Μάτιπ και στο 38’ από καλή θέση το διαγώνιο σουτ του Μάντισον δεν ήταν καλό για να παραμείνει το 0-0 για το πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη, το σκηνικό ξεκίνησε όπως και στο πρώτο μέρος, με τους Reds να είναι επιθετικοί. Και στο 53’ έχασαν μια ακόμα αδιανόητη ευκαιρία, όταν ο Ζότα έβγαλε ολομόναχο τον Μανέ, ο οποίος είχε τον χώρο και τον χρόνο να διαλέξει ό,τι τελειώμα θέλει, όμως το πλασέ του στο τετ-α-τετ με τον Σμάιχελ πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Και αφού τίποτα από όλα αυτά δεν πήγε μέσα για τους φιλοξενούμενους, δεν χρειάζεται μεγάλη φαντασία για το τι ακολούθησε. Στο 57’ ο Ρότζερς έβαλε τον [σκόρερ κόντρα στην Σίτι] Λούκμαν και εκείνος δύο λεπτά αργότερα πήρε από τον Ντούσμπερι-Χολ μέσα στην περιοχή και με το δεξί εκτέλεσε τον Αλισον για το 1-0.

Η Λίβερπουλ είχε σταθερά την κατοχή, όμως πλέον και απέναντί της μια ομάδα με μεγάλη αυτοπεποίθηση. Οι Reds έφταναν και πάλι εύκολα έξω από την περιοχή του Σμάιχελ, όμως πέρα από κάποια όχι καλά σουτ του Σαλάχ, δεν δημιούργησαν απολύτως τίποτα. Αυτό έγινε στο φινάλε ενός ματς που ήταν συγκλονιστικό. Στο 82’ η κεφαλιά του Ζότα πέρασε άουτ και στο 86’ το σουτ του Φαν Ντάικ μέσα από την περιοχή απέκρουσε ο Σμάιχελ. Στα τελευταία λεπτά όλη η Λέστερ ήταν πίσω, απέκρουσε όλα τα γεμίσματα και κράτησε τη μεγάλη νίκη με 1-0 στερώντας τρεις πολύτιμους βαθμούς από την Λίβερπουλ…