Η Λίβερπουλ κυριάρχησε στο μεγαλύτερο κομμάτι της αναμέτρησης, προηγήθηκε μετά την μαγική συνεργασία Φιρμίνο και Σαλάχ (67′) με την Λέστερ να βρίσκει την ισοφάριση με την πρώτη της τελική στο δεύτερο ημίχρονο και τελικά να διαλύει την ομάδα του Κλοπ με το τελικό 3-1! Ολική κατάρρευση μετά την ισοφάριση για τους Reds που δέχτηκαν 3 γκολ μέσα σε 6 λεπτά, ξανά γκάφα ολκής από τον Άλισον!

Μετά την βαριά ήττα στο «Άνφιλντ» από την Μάντσεστερ Σίτι, η Λίβερπουλ έπρεπε να συμβιβαστεί όχι μόνο με την ιδέα της παράδοσης των σκήπτρων, αλλά και με την ιδέα της τετράδας. Που με την μέχρι τώρα παρουσία της στο πρωτάθλημα, δεν μπορούσε να εγγυηθεί κανείς πως θα βρεθεί σίγουρα σε αυτήν.

Σε αυτό το πρώτο ημίχρονο στο «King Power» πάντως έδειχνε να τα έχει αφήσει στην άκρη όλα αυτά. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ κυριάρχησε σε αρκετά κομμάτια του πρώτου 45λεπτου, με τις κακές επιλογές του Μο Σαλάχ στην τελική πάσα να μην τις επιτρέπουν να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Σμάιχελ, με μοναδική εξαίρεση την φάση του 27′. Ο Χέντερσον έκανε την σέντρα από τα αριστερά, ο Μπόμπι Φιρμίνο ανενόχλητος από την μικρή περιοχή έκανε το πλασέ, με τον Δανό κίπερ να αντιδρά εξαιρετικά σε αυτό το σουτ εξ επαφής, σε μια φάση πάντως που εάν κατάληγε σε γκολ, θα περνούσε από το δωμάτιο του VAR.

Η Λίβερπουλ μπορεί να είχε την κυριαρχία, αλλά η μεγαλύτερη φάση του πρώτου μέρους άνηκε στο στρατόπεδο των Αλεπούδων. Ο Τζέιμι Βάρντι κάνοντας αυτό που ξέρει καλύτερα από κάθε άλλον, βγήκε στην πλάτη της άμυνας, εκτέλεσε, με την μπάλα να χτυπά στην οριζόντια δοκό του Άλισον και τους Reds να γλυτώνουν το 1-0.

Ο Άγγλος επιθετικός μάλιστα, λίγο έλειψε να τιμωρήσει την ασυνεννοησία ανάμεσα σε Χέντερσον και Άλισον, με τον Βραζιλιάνο τερματοφύλακα να προλαβαίνει την τελευταία στιγμή και να αποσοβεί τον κίνδυνο.

Το σκηνικό δεν άλλαξε καθόλου στο δεύτερο ημίχρονο, με την ομάδα του Κλοπ να κλείνει στα καρέ της την Λέστερ και να ψάχνει το γκολ που θα ξεκλείδωνε την αναμέτρηση. Από την άλλη αυτή του Ρότζερς ακολούθησε την προσφιλή της τακτικής, ψάχνοντας επικίνδυνες φάσεις αποκλειστικά από το open play παιχνίδι.

Οι Reds έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ όταν η απευθείας εκτέλεση του Αλεξάντερ Άρνολντ άλλαξε πορεία από το κεφάλι του Βάρντι (57′) σταματώντας στη συμβολή των δοκών του Σμάιχελ.

Η επιμονή της Λίβερπουλ δικαιώθηκε, η ανωτερότητα της στον αγωνιστικό χώρο επιβεβαιώθηκε και με εξαιρετικό τρόπο μάλιστα, όταν μετά από μια μαγική συνεργασία στην επίθεση και ένα φανταστικό πλασέ του Σαλάχ έγραψε το 1-0 στο 67ο λεπτό!

Ωστόσο, η φάση που έμελλε να αλλάξει το ρου της ιστορίας του παιχνιδιού ήρθε μόλις λίγα λεπτά αργότερα. Η Λέστερ που δεν είχε καταγράψει τελική μέχρι εκείνο το σημείο στο δεύτερο ημίχρονο, έφτασε κοντά στο να έχει την πιο καθαρή από την εσχάτη των ποινών, με το VAR να της στερεί (ορθά) το πέναλτι μόλις για χιλιοστά! Το πέναλτι έγινε φάουλ, το οποίο εκτέλεσε ο Μάντισον, η μπάλα κατέληξε απευθείας στα δίχτυα (79′), ο Αμαρτέϊ που έκανε κίνηση προς την μπάλα ήταν onside και έτσι επεισοδιακά ήρθε η ισοφάριση για τις Αλεπούδες!

Η ψυχολογία της «Λίβε» και έμοιαζε αλλά και ήταν εύθραυστη με μια ακόμη γκάφα ολκής του Άλισον, τρία λεπτά αργότερα, να έρχεται να την κάνει χίλια κομμάτια. Ο Βραζιλιάνος έκανε την έξοδο του Μεσολογγίου, μπέρδεψε ακόμα και τον συμπαίκτη του, με τον Καμπάκ να μοιράζει έτοιμο γκολ προ κενής εστίας στον Τζέιμι Βάρντι για την μεγάλη ανατροπή!

Η κατρακύλα για τους κόκκινους δεν είχε τελειωμό, καθώς δέχτηκαν και τρίτο τέρμα σε διάστημα τριών λεπτών με τον Μπαρνς να βάζει το κερασάκι στην τούρτα για την Λέστερ (85′) και να βυθίζει την Λίβερπουλ στην εσωστρέφεια, λίγα 24ωρα πριν το ματς για την φάση των «16» του Champions League, κόντρα στην Λειψία…