Ημέρες 2016 ξαναζούν οι “αλεπούδες” του Λέστερ καθώς αφού καθάρισαν εύκολα την Νιουκάστλ “πυροβολώντας” την με 5 γκολ, σκαρφάλωσαν στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος, πίσω μόνο από Σίτι και Λίβερπουλ.

Στο 16ο λεπτό ο Ρικάρντο Περέιρα και με εξαιρετική κούρσα και σουτ έξω από την περιοχή άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Μάλιστα τα πράγματα έγιναν καλύτερα για τη Λέστερ καθώς, δύο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους, η Νιουκάστλ έμεινε με 10 παίκτες με τον Χέιντεν να αποβάλετε για σκληρό φάουλ.

Μέσα σε δέκα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο η Λέστερ… καθάρισε την υπόθεση νίκη με τον Βάρντι να σκοράρει δύο φορές (54′, 64′) ενώ, νωρίτερα, στο 57ο λεπτό ο Ντάμετ είχε στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Το «κερασάκι» στην τούρτα έβαλε ο Εντιντί με βολίδα μέσα από την περιοχή στο 90′ γράφοντας το τελικό 5-0.