Με χατ-τρικ του Κελέσι Ιχεανάτσο η Λέστερ επικράτησε πολύ εύκολα με 5-0 της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και πλέον είναι 2η περιμένοντας το παιχνίδι της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κόντρα στην Γουέστ Χαμ.

Η Λέστερ δε συνάντησε κανένα πρόβλημα κόντρα στην Σέφιλντ Γιουνάιτεντ την οποία διέλυσε με 5-0 για να ανέβει στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα περιμένοντας πλέον την αναμέτρηση της Γιουνάιτεντ με την Γουέστ Χαμ.

Οι «λεπίδες» δεν είχαν ούτε μία ευκαιρία στο στόχο και παρά την αλλαγή προπονητή παρουσίασαν το ίδιο κακό πρόσωπο και πλέον είναι στο -14 από την 17η Νιουκάστλ και μετά από ένα δύο χρόνια στα μεγάλα σαλόνια θα επιστρέψουν όπως όλα δείχνουν στην Τσάμπιονσιπ.

Με πρωταγωνιστή τον Κελέσι Ιχεανάτσο η Λέστερ πήγε με το 1-0 στα αποδυτήρια χάρη στο τέρμα του Νιγηριανού στο 39ο λεπτό, ενώ ο Πέρεθ είχε μεγάλη ευκαιρία στα πρώτα λεπτά όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Ράμσντεϊλ.

Στην επανάληψη ο Τζέιμι Βάρντι στάθηκε άτυχος καθώς σε δύο περιπτώσεις δεν κατάφερε να κάνει το 2-0. Στο 50ο λεπτό είδε τον Μπάσαμ με το κεφάλι να διώχνει πάνω στη γραμμή, ενώ λίγα λεπτά μετά ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων του είπε «όχι» σε τετ α τετ.

Η Λέστερ ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι σε 15′ με τον Πέρεθ να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 2-0 στο 64′, ενώ ο Ιχεανάτσο σε εννέα λεπτά ολοκλήρωσε το χατ τρικ του (69-78′). Μάλιστα ο Άγγλος επιθετικός τον «αλεπούδων» βρήκε το γκολ που έψαχνε με τη βοήθεια του Αμπαντού που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του δέκα λεπτά πριν το φινάλε μετά από σέντρα του Βάρντι.

Η Λέστερ είχε και άλλες ευκαιρίες, ωστόσο δεν κατάφερε να πετύχει άλλο τέρμα με το 5-0 να το τελικό αποτέλεσμα στο King Power Stadium.

Στο άλλο παιχνίδι που έγινε νωρίτερα, η Μπράιτον επικράτησε εκτός έδρας με 2-1 της Σαουθάμπτον και ξέφυγε στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού χάρη στα τέρματα των Ντανκ και Τροσάρντ (16′-56′), με την ομάδα του Χάσενχουτλ να μην καταφέρνει να πάρει το βαθμό παρά την ισοφάριση του Άνταμς στο 27ο λεπτό.