Στο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής οι «αλεπούδες» του Λέστερ υποδέχονται τους «μπλε» του Λονδίνου σε ένα άκρως ενδιαφέρον, βαθμολογικά, παιχνίδι αφού η ομάδα του Ρότζερς βρισκόταν 2 βαθμούς από την Γιουνάιτεντ στην κορυφή της βαθμολογίας.

Πράγμα και το οποίο μετά το τελικό σφύριγμα από το Πόουσον, έγινε απτή πραγματικότητα, αφού η ομάδα του Σκωτσέζου τεχνικού δείχνει σε εξαιρετική φόρμα, κατατροπώνοντας με 2-0 την Τσέλσι, ξεκαθαρίζοντας την κατάσταση από το πρώτο ημίχρονο!

Από την άλλη η ομάδα του Λάμπαρντ πριν την σέντρα του αγώνα βρισκόταν στην 8η θέση με 29 βαθμούς, όπου και παρέμεινε, και χρειαζόταν ένα τρίποντο-ανάσα για να καταφέρει να πιάσει τις Έβερτον και Γουέστ Χαμ στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ένα… βαθμολογικό βουνό έχει να ανέβει Τσέλσι ακόμα και για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Το ματς

Από το πρώτο δίλεπτο της αναμέτρησης, η Τσέλσι όντας «πιεσμένη» από τα σερί αρνητικά αποτελέσματα, θα μεταφέρει την… πίεση της προς την Λέστερ, αφού βρεθεί εκείνη στο προσκήνιο για το μεγαλύτερο μέρος του.

Και ξαφνικά στο 6ο λεπτό, ύστερα από μια ανύποπτη φάση και ένα γύρισμα μετά από εκτέλεση κόρνερ της Λέστερ, ο Εντίντι θα υποδεχθεί την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή του Μεντί και θα στείλει την μπάλα με ένα ξερό αριστερό στο δεξί του δοκάρι και έπειτα εντός της  εστίας του, γράφοντας το 1-0!

Για τα επόμενα 8 λεπτά, τα πόδια των γηπεδούχων θα «λυθούν», μετά από το γρήγορο τέρμα που πέτυχαν, με αποτέλεσμα να μπορούν να κυκλοφορούν με περισσότερη άνεση την μπάλα. Από την άλλη, η ομάδα του Λάμπαρντ ξεκινάει και πάλι στα… βαθιά, ψάχνοντας μια θεωρητικά γρήγορη απάντηση.

Η «αλεπού» θα δείξει για ακόμα μια φάση τα δόντια της στο 15ο λεπτό, όταν και ο Καστάνιε, με μια ατομική ενέργεια από την δεξιά πτέρυγα θα μοιράσει στο κέντρο στον Μάντισον, ο οποίος λίγο έξω από την περιοχή της Τσέλσι θα στείλει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Μεντί!

Παρόμοια εικόνα θα κυριαρχήσει και στο επόμενο 10λεπτο της αναμέτρησης του «King Power Stadium», με την Λέστερ να έχει την πρωτοβουλία, όμως με την Τσέλσι να μην ρίχνει… λευκή φανέλα και να απειλεί όπως και όσο μπορεί.

Την πρώτη κίτρινη στο ματς θα δεχθεί ο Κάι Χάβερτς, για παρατεταμένο τράβηγμα στον Ολμπράιτον στο 30′, με αποτέλεσμα να μην του χαριστεί ο Πόουσον.

Η μεγαλύτερη φάση για τους «μπλε» του Λονδίνου, θα έρθει μέσω του Πούλισικ, ο οποίος θα τσιμπήσει στο 33′ την μπάλα στο χώρο του κέντρου, θα κάνει μια μίνι κούρσα μέχρι την αρχή της περιοχής του Σμάιχελ, θα μοιράσει δεξιά στο Χάτσον-Οντόι, όμως εκείνος θα πλασάρει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Δανού κίπερ.

Ένα λεπτό μετά, ο Τζέιμς Βάρντι θα χάσει και αυτός μια τεράστια ευκαιρία, αφού σε ένα τετ-α-τετ με τον Μεντί από την δεξιά πτέρυγα θα προσπαθήσει να τον κρεμάσει, όμως ο Γάλλος τερματοφύλακας θα αλλοιώσει το σουτ του και θα οδηγήσει την μπάλα εκτός της εστίας του!

Ένα φάουλ που εξ αρχής δόθηκε πέναλτι από τον Πόουσον στο 40′, όμως αναθεωρήθηκε από το VAR θα καταλήξει άουτ με εκτελεστή τον Μάουντ.

Και αφού η στρογγυλή θεά τιμωρεί, στο 41΄μια μακρινή μπαλιά του Ολμπράιτον στην περιοχή της Τσέλσι, θα βρει αποδέκτη τον Τζέιμς Μάντισον, ο οποίος από πλεονεκτική θέση θα πλασάρει με υποδειγματικό τρόπο τον Μεντί και θα γράψει το 2-0 υπέρ της Λέστερ!

Με αυτό τον τρόπο, η Λέστερ θα ξεκαθαρίσει ήδη από το πρώτο μισό του αγώνα την κατάσταση στο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής.

Συντήρηση δυνάμεων για τις «αλεπούδες», με παρόμοιο σκηνικό όπως του πρώτου μισού

Στο πρώτο τετράλεπτο του δεύτερου μισού, η Τσέλσι θα μπει πιο αποφασιστικά και θα προσπαθήσει να πετύχει ένα γρήγορο τέρμα, επαναφέροντας την στο παιχνίδι.

Στο 50′, ένα γέμισμα του Μάντισον από δεξιά θα βρει τον Τζάστιν στο πίσω δοκάρι του Μεντί, η κεφαλιά του οποίου θα περάσει ελάχιστα άουτ από την εστία των «μπλε». Ένα λεπτό μετά, ο Έιμπραχαμ με δική του κεφαλιά από κόρνερ θα απαντήσει, όμως ο Σμάιχελ θα μπλοκάρει σταθερά.

Και στο 52′ ο Πόουσον θα δείξει και δεύτερη κίτρινη κάρτα σε παίκτη της Τσέλσι. Αυτή την φορά στον Κόβασιτς, ύστερα από ένα σκληρό τάκλιν πάνω στον Μάντισον.

Στο 55′ ο Ολπράιτον με υπέροχο γυριστό θα πετύχει και τρίτο γκολ για την Λέστερ, όμως το VAR θα το τσεκάρει και θα τον αναδείξει σε θέση οφ σάιντ!

Δύο λεπτά μετά, και πάλι στην κόντρα, ο Βάρντι θα μοιράσει στον Τίλεμανς, ο οποίος σχεδόν ανενόχλητος θα πλασάρει τον Μεντί, όμως ο Γάλλος γκολκίπερ θα απομακρύνει με τα πόδια.

Τα επόμενα δέκα λεπτά, θα αποτελέσουν μονόλογος της Τσέλσι, αφού θα κλείσει ουκ ολίγες φορές την Λέστερ στο δικό της μισό, όμως δεν θα καταφέρει να βρει κάποιο τέρμα.

Στο 67′ ο Φρανκ Λάμπαρντ θα προβεί σε διπλή αλλαγή, ρίχνοντας στο παιχνίδι τους Ζίγες και Βέρνερ και αποσύροντας τους Χάτσον-Οντόι και Χάβερτς αντίστοιχα.

Στο 77′ ο Ρότζερ θα περάσει στον αγωνιστικό χώρο μετά τον μακροχρόνιο και σοβαρό τραυματισμό του τον Ρικάρντο Περέιρα στην θέση του Ολμπράιτον, ενώ θα ρίξει στο ματς και τον Αγιόθε Πέρεθ αντί του σκόρερ Τζέιμς Μάντισον.

Πρώτη κίτρινη κάρτα για την Λέστερ θα δεχθεί ο Φοφανά στο 85ο λεπτό για μια τρικλοποδιά στον Πούλισικ.

Ακόμα ένα τέρμα στην αναμέτρηση το οποίο θα ακυρωθεί μέσω του VAR. Θύμα στο 87′ θα βρεθεί ο Τίμο Βέρνερ, ο οποίος μετά από ελεύθερο χτύπημα του Μάουντ, με μια προβολή θα σκοράρει, όμως εν τέλει θα αποδειχθεί σε θέση οφ-σάιντ και αυτός!

Στο 88′ θα περάσει στο παιχνίδι και ο Ιχεανάτσο αντί του Τζέιμς Βάρντι, ενώ την τέταρτη κίτρινη στο ματς θα δεχθεί ο Ζίγες στο 89′.

Η μόνη τελική της Τσέλσι στις καθυστερήσεις του αγώνα, θα έρθει μέσω του Ζίγες, που ούτε αυτός εν τέλει θα καταφέρει να κερδίσει τον Δανό γκολκίπερ της Λέστερ.

Και με αυτό τον απλό αλλά και ταυτόχρονα ουσιώδη τρόπο, οι «αλεπούδες» θα καθαρίσουν το ματς από το πρώτο ημίχρονο και θα στρογγυλοκαθίσουν στη κορυφή της Premier League.

Λέστερ (Ρότζερς): Σμάιχελ, Καστάνιε, Φοφανά, Έβανς, Τζάστιν, Εντίντι, Τίλεμανς, Ολμπράιτον (Πέρεθ 77′), Μάντισον (Περέιρα 76′), Μπαρνς, Βάρντι (Ιχεανάτσο 88′).

Τσέλσι (Λάμπαρντ): Μεντί, Τσίλγουελ, Ρούντιγκερ, Σίλβα, Τζέιμς, Μάουντ, Κόβασιτς, Χάβερτς (Βέρνερ 67′), Πούλισικ, Έιμπραχαμ, Χάτσον-Οντόι (Ζίγες 67′).