Λιντς και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν είχαν διάθεση για πολλά-πολλά στο Elland Road, με το τελικό 0-0 να έρχεται σαν φυσικό επακόλουθο.

Πως ήταν το παιχνίδι του πρώτου γύρου; Καμία σχέση. Εκείνο το 6-2 έδωσε τη θέση του σε ένα 0-0 σε ένα ματς που οι δύο ομάδες δεν έδειξαν διάθεση για κάτι περισσότερο. Η ομάδα του Σόλσκιερ έδωσε συνέχεια στο τρελό εκτός έδρας αήττητο σερί, ενώ η Λιντς πήρε ένα ακόμα αποτέλεσμα από μεγάλο αντίπαλο. Οι φάσεις ήταν χωρίς υπερβολή μετρημένες στον αγώνα.

Στο πρώτο μέρος χρειάστηκε να έρθει το 45’ για να δούμε μεγάλη φάση, όταν ο Ράσφορντ με τρομερό φάουλ που πήγαινε στο παραθυράκι ανάγκασε τον Μεσλιέ σε τεράστια επέμβαση. Στην επανάληψη, ο keeper της Λιντς έβαλε stop στον Γκρίνγουντ στο 61’, ενώ για την ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα ο Ελντερ Κόστα σούταρε λίγο έξω από το παραθυράκι στο επόμενο λεπτό. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να έχουν καταφέρει κάτι καλό και στο 74’ αλλά στην κόντρα ο Φίλιπς έκανε πολύ αδύναμο σουτ.