Η Τσέλσι επικράτησε με σκορ 3-0 της Λιντς και βλέπει το Τσάμπιονς Λιγκ, πιο κοντά από ποτέ. Τα “παγώνια” παρέμειναν στην 18η θέση και αρχίζουν να νιώθουν την “ανάσα” της Τσάμπιονσιπ.

Οι παίκτες του Τόμας Τούχελ ήταν ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και βρήκαν δίχτυα νωρίς με τον Μέισον Μάουντ στο 4′. Οι Λονδρέζοι αναπτύχθηκαν πολύ ωραία. Ο Ρος Τζέιμς έκανε το γύρισμα προς τον Άγγλο μεσοεπιθετικό, ο οποίος με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για τη Λιντς στο 24′, όταν αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη ο Ντάνιελ Τζέιμς στο 24′, για σκληρό μαρκάρισμα στον Ματέο Κόβασιτς. Μάλιστα ο Κροάτης μέσος αντικαταστάθηκε λίγο μετά, λόγω του χτυπήματος που υπέστη. Στο 31′ οι Λονδρέζοι σκόραραν με τον Λουκάκου, ωστόσο ο Βέλγος επιθετικός υποδείχθηκε οφσάιντ.

Πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους, ο Πούλισικ πήρε μια πάσα ακριβείας μέσα στην περιοχή, ωστόσο ο Μελιέ με μια ωραία επέμβαση του στέρησε το γκολ. Αξίζει να σημειωθεί ότι πριν από το πρώτο ημίχρονο έγινε προσωρινή διακοπή, καθώς ένας οπαδός χρειαζόταν πρώτες βοήθειες.

Στο 55ο λεπτό οι Λονδρέζοι έκαναν το 2-0. Έπειτα από ακόμα μια όμορφη ανάπτυξη της μπάλας, ο Πούλισικ ήταν τελικός αποδέκτης και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο Λουκάκου στο 65′ έχασε μια ακόμα ευκαιρία να σκοράρει, ωστόσο το σουτ που εξαπέλυσε από το όριο της περιοχής, τράνταξε το δοκάρι.

Ο Βέλγος επιθετικός βρήκε το γκολ που έψαχνε στο 83′. Ο Ζιγιές, που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο πριν από πέντε λεπτά, βρήκε τον Λουκάκου αμαρκάριστος στην περιοχή του Μελιέ και εκείνος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα στο Έλαντ Ρόουντ.

Λιντς: Μελιέ, Κοχ, Λιορέντε, Κούπερ, Στρούγικ, Μπέιτ (59′ Κλιχ), Φίλιπς, Ραφίνια (78′ Γκελχάρντ), Ροντρίγκο, Χάρισον (37′ Φίρπο), Τζέιμς.

Τσέλσι: Μεντί, Τσαλόμπαχ, Κρίστενσεν, Ρίντιγκερ, Τζέιμς (78′ Αθπιλικουέτα), Ζορζίνιο, Κόβασιτς (30′ Λόφτους – Τσικ), Αλόνσο, Πούλισικ (78′ Ζιγιές), Μάουντ, Λουκάκου.