Η Λίβερπουλ κατάφερε να βρεθεί σε ακόμα ένα παιχνίδι στο Anfield πίσω στο σκορ, αλλά αυτή τη φορά έβγαλε αντίδραση και έβαλε τέλος στο σερί έξι ηττών και οκτώ αγώνων χωρίς νίκη σε αυτό το γήπεδο, για να επικρατήσει της Άστον Βίλα με 2-1.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ είχε χάσει και τα 8 προηγούμενα ματς στα οποία έμεινε πίσω στο σκορ, όμως αυτή τη φορά τα πράγματα έγιναν διαφορετικά. Οι Reds, είδαν γκολ τους να ακυρώνεται για χιλιοστά ως οφσάιντ, όμως στην επανάληψη η Βίλα είχε δοκάρι για το 1-2 και η ίδια πέτυχε το winner στο 90’. Με τη νίκη αυτή κόντρα σε ένα κλαμπ από το οποίο είχε χάσει 7-2 στον πρώτο γύρο, η Λίβερπουλ βρέθηκε στο Νο4 του πρωταθλήματος με αγώνα περισσότερο από την Τσέλσι.

Η καλύτερη φάση στο πρώτο μέρος για τους Reds ήταν στο 13’ όταν μετά την γκάφα του Μινγκς, ο Σαλάχ βρέθηκε μόνος με τον Μαρτίνες αλλά πλάσαρε άουτ. Αρνολντ και Ζότα απείλησαν στη συνέχεια για την πρωταθλήτρια, η οποία όμως στο φινάλε του πρώτου μέρους δέχθηκε γκολ. Ο Γουότκινς σούταρε πάνω στον Αλισον, όμως ο Βραζιλιάνος δεν μπόρεσε να αποκρούσει έπειτα από κακό διώξιμο του Καμπάκ. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους γκολ του Φιρμίνο ακυρώθηκε μέσω VAR ως οφσάιντ του Ζότα για ίσως και λιγότερο από χιλιοστά.

Στην επανάληψη, τα πράγματα πήγαν καλύτερα για την Λίβερπουλ. Και πήγαν καλύτερα στο Anfield ύστερα από πολλές… ώρες. Στο 57’ ο Μαρτίνες απέκρουσε το σουτ του Ρόμπερτσον στην πορεία του Σαλάχ που σε κενό τέρμα ισοφάρισε (1-1). Ηταν το πρώτο γκολ για τους Reds από open-play στο Anfield έπειτα από 12 ώρες και 44 λεπτά. Στο 62’ η Λίβερπουλ σώθηκε από το δοκάρι στο τρομερό πλασέ του Τρεζεγκέ με το εξωτερικό και στο 90’ με το εκπληκτικό curler του Αλεξάντερ-Αρνολντ τρεις πολύτιμοι βαθμοί μπήκαν στο σακούλι των Μέρσεϊσαϊντερς.