Αν και βρέθηκε να χάνει από νωρίς, η Λίβερπουλ δεν χάρισε τίποτα στην επανάληψη, επιβλήθηκε 4-1 της Λούτον και έφυγε στο +4 από την Σίτι με αγώνα περισσότερο.

Η Μάντσεστερ Σίτι είχε πλησιάσει μια μέρα πριν στον έναν βαθμό με ίδιο αριθμό αγώνων μετά το 1-0 επί της Μπρέντφορντ και η ομάδα του Γίργκεν Κλοπ τώρα επανέφερε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους αν και έχει ένα παιχνίδι περισσότερο. Για 6η φορά φέτος οι Μέρσεϊσαϊντερς πήραν νίκη αν και ήταν πίσω στο σκορ, έφτασαν τις 18 σε 26 ματς και έχουν την καλύτερη επίθεση στην Premier League με 63 γκολ.

Μόλις στο 12′ άνοιξε το σκορ η Λούτον, όταν ο Τσονγκ έκανε το σουτ, ο Κέλεχερ απέκρουσε με τα πόδια και ο Ογκμπένε την έστειλε στα δίχτυα. Για τους Reds σίγουρα δεν ήταν το ξεκίνημα που θα επιθυμούσαν και στη συνέχεια είχαν 12 τελικές , μόνο υποψίες φάσης με Γκόμες και Ντίας, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν πολύ δυνατοί στο κέντρο στο πρώτο μέρος και κατάφεραν να κρατήσουν το 0-1 στο Anfield. Δυστυχώς για εκείνους, το ίδιο δεν θα συνέβαινε στην επανάληψη.

Η χαρά των νεοφώτιστων κράτησε για ένα δεκάλεπτο. Στο 56′ ο Φαν Ντάικ με δυνατή κεφαλιά μετά το κόρνερ του ΜακΑλιστερ ισοφάρισε και στο 58′ ο Γκάκπο ξανά από ασίστ του Αργεντινού χαφ, ολοκλήρωσε την ανατροπή. Το ματς είχε πλέον τελειώσει, όμως οι Reds φρόντισαν να του δώσουν χαρακτήρα party. Στο 71′ ο Λουίς Ντίας με αριστερό πλασέ μετά την ασίστ του Ρόμπερτσον ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1 και στο 90′ ο Χάρβεϊ Έλιοτ διαμόρφωσε το τελικό 4-1.