Η Μάντσεστερ Σίτι κατάφερε να ξεπεράσει το ψυχολογικό έλλειμμα που παρουσίαζε στο «Άνφιλντ» και με τον πλέον εμφατικό τρόπο (1-4) πήρε την πρώτη νίκη της στο συγκεκριμένο γήπεδο, μετά το μακρινό 2003 και επί της ουσίας αφήνει την άμεση ανταγωνίστρια της με την… όρεξη! Τραγική εμφάνιση από τον Άλισον που χάρισε δυο γκολ, εξαιρετικός ο Στέρλινγκ που έκανε τα πάντα!

Έως πολύ αναμενόμενη ήταν η προσέγγιση των δυο ομάδων σε αυτά το πρώτο 25λεπτο της αναμέτρησης στο «Άνφιλντ». Το διακύβευμα στο clasico της νέας εποχής, ήταν πολύ μεγάλο για αχρείαστα και μη υπολογισμένα ρίσκα. Ο ρυθμός πάντως δεν ήταν ένα στοιχείο που έλειπε την αναμέτρηση, με τους δυο αντιπάλους να τα κάνουν όλα σωστά μες στο γήπεδο και σε υψηλή ένταση μάλιστα.

Αυτό που έλειπε φυσικά, ήταν η μεγάλη φάση. Σίτι και Λίβερπουλ είχαν αναλωθεί σε ένα ατέρμονο παιχνίδι υπομονής με τους φιλοξενουμένους να σπάνε αυτόν τον φαύλο κύκλο, στο 25ο λεπτό. Ο Αλεξάντερ Άρνολντ έβγαλε την σέντρα, ο Μανέ έπιασε αμαρκάριστος την κεφαλιά αλλά δεν μπόρεσε να την κατευθύνει προς τα δίχτυα, σπαταλώντας μια σπουδαία ευκαιρία για την Λίβερπουλ.

Η αρμάδα του Κλοπ απείλησε ξανά, πέντε λεπτά αργότερα, με τον Φιρμίνο να πιάνει το δυνατό σουτ από απόσταση, με τον συμπατριώτη πάντως να αντιδρά σωστά και να απομακρύνει τον κίνδυνο.

Η Μάντσεστερ Σίτι δεν είχε καταφέρει να βρει την δίοδο προς την εστία του Άλισον, αλλά στο 36′ το άτσαλο εντός περιοχής μαρκάρισμα του Φαμπίνιο μετά το σλάλομ του Στέρλινγκ, της έδωσε την πιο καθαρή ευκαιρία που θα μπορούσε να ζητήσει. Το πέπλο του χαμένου πέναλτι του Μαχρέζ σε αυτό το γήπεδο έπεσε πάνω και στον Γκουιντογκάν που έστειλε την μπάλα στις κερκίδες και την καρδιά του Κλοπ στην θέση της. Ο Γερμανός μέσος μάλιστα τήρησε την παράδοση των προκάτοχων του αφού έγινε ο τρίτος στην σειρά παίκτης που αστοχεί από την άσπρη βούλα στο «Άνφιλντ» μετά τους Μαχρέζ (2018) και Ντε Μπρόινε (2020).

Τίποτα δεν άλλαξε στα επόμενα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, με τα πρώτα αυτού του δευτέρου μέρους να φέρνουν την εξιλέωση για τον Ιλγκάι Γκουιντογκάν. Ο Στέρλινγκ έκανε ακόμη μια εξαιρετική ατομική ενέργεια, μοίρασε στον Φόντεν, ο νεαρός Άγγλος έκανε το σουτ ο Άλισον αντέδρασε σωστά, αλλά ο 30χρονος μέσος πήρε το ριμπάουντ (50′) και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Η χαρά του Πεπ όμως δεν έμελλε να κρατήσει για πολύ. Ένα ακόμη άτσαλο μαρκάρισμα εντός περιοχής, από τον σχεδόν αψεγάδιαστο Ρουμπέν Ντίας, έδωσε την ευκαιρία στον Σαλάχ να φέρει το ματς στα ίσια, με τον Αιγύπτιο να μην λαθεύει και να γράφει το 1-1 στο 63′.

Από εκεί και πέρα όμως ανέλαβε δράση ο Άλισον. Ο Βραζιλιάνος κίπερ, στην χειρότερη εμφάνιση του με την φανέλα των Reds, με δυο παιδαριώδη λάθη χάρισε δυο εύκολα γκολ στους Πολίτες με τους Γκουιντογκάν (73′) και Στέρλινγκ (76′) να στέλνουν το ματς αλλά και την υπόθεση τίτλο για… ύπνο.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Φόντεν (83′) όταν με εξαιρετική ατομική ενέργεια και ένα καταπληκτικό διαγώνιο σουτ, ολοκλήρωσε τον θρίαμβο για την Σίτι, που υποχρέωσε την απογοητευτική Λίβερπουλ στην τρίτη σερί εντός έδρας ήττα στο πρωτάθλημα, αποτέλεσμα που επί της ουσίας την αναγκάζει να παραδώσει τα σκήπτρα από πολύ νωρίς…