Ποιο ντέρμπι; Η πρωτοπόρος Λίβερπουλ έπιασε την Τσέλσι από τον λαιμό και την «έπνιξε» πάνω στο χορτάρι, επικρατώντας πανεύκολα με 4-1 και αυξάνοντας τη διαφορά της από την δεύτερη Σίτι στους 5 βαθμούς, έχοντας ένα ματς παραπάνω.

Ντέρμπι μόνο στα χαρτιά. Η Λίβερπουλ είδε την Σίτι να περνάει με 3-1 από την έδρα της Μπέρνλι, «πάτησε» την Τσέλσι μέσα στο Anfield και περιμένει την Άρσεναλ.

Η ομάδα του Κλοπ δεν άφησε περιθώρια στην Τσέλσι. Οι Reds πίεζαν τους φιλοξενούμενους σε όλο το γήπεδο και τους υποχρέωναν σε αβίαστα λάθη, ωστόσο ο Νούνιεζ είχε ένα σουτ στο δοκάρι και τα άλλα δεν ανησύχησαν τον Πέτροβιτς.

Στο 23ο λεπτό ο Μπράντλεϊ με εξαιρετική πάσα βρήκε τον Ζότα, αυτός πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και έγραψε το 1-0, που άξιζε η ομάδα του Κλοπ. Ο νεαρός μπακ από δημιουργός έγινε εκτελεστής όταν ο Ντίαζ έκλεψε και τον έβγαλε τετ α τετ στο 39′ για το 2-0.

Μάλιστα η Λίβερπουλ θα μπορούσε να τελειώσει το ματς από το πρώτο μέρος, όμως στις καθυστερήσεις ο Νούνιεζ έστειλε από την άσπρη βούλα τη μπάλα στο δοκάρι.

Στην επανάληψη η Τσέλσι έκανε αλλαγές φάνηκε στο γήπεδο, όμως ο Σομποζλάι «καθάρισε» τη νίκη με κεφαλιά… οβίδα έπειτα από γύρισμα του Μπράντλεϊ. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν το γκολ της τιμής στο 71ο λεπτό με τον Ενκουκού, όμως ο Ντίαζ οκτώ λεπτά μετά έγραψε το τελικό 4-1 για έναν άνετο θρίαμβο της Λίβερπουλ.