Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέρασε ένα εφιαλτικό μεσημέρι στο Old Trafford, καθώς γνώρισε την εντός έδρας ήττα από την Άστον Βίλα με 1-0, με “χρυσό” σκόρερ τον Χάουζ. Έχασε πέναλτι στις καθυστερήσεις ο Φερνάντες.

Είχε να την κερδίσει ανεξαρτήτου έδρας 12 χρόνια, ο Ρονάλντο έχει επιστρέψει ξανά στην Premier League και είναι η καλύτερη πελάτισσα της Γιουνάιτεντ, όμως…

Όμως η Άστον Βίλα σε μία χρονιά που η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ θεωρείται ως μία από τις ομάδες φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου της έκλεισε το σπίτι με το 1-0 στο Ολντ Τράφοντ κάνοντας τρομερή «κηδεία» στους γηπεδούχους στο 88′, δείχνοντας πως ένας Κριστιάνο δεν φέρνει την… άνοιξη. Βέβαια η ιστορία λέει πως την τελευταία φορά που η ομάδα του Σόλσκιερ έχασε από την Άστον Βίλα πήρε τελικά το πρωτάθλημα το 2009.

Η εικόνα των κόκκινων διαβόλων ήταν επιεικώς ένα χάλι, καθώς παρά το ότι είχαν την κατοχή δεν είχαν και ευκαιρίες. Μάλιστα μέσα σε επτά λεπτά (16′-22′) οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πολύ κοντά στο 0-1. Στην πρώτη ευκαιρία ο Τάργκετ μετά από σέντρα του Κας από εξαιρετική θέση έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Ντε Χέα, με τον Ισπανό να λέει «όχι» σε σουτ του Ουάτκινς.

Μάλιστα η ομάδα του Μάικ Ντιν στο 39ο λεπτό είχε νέα στιγμή, αυτή τη φορά με τον Κόσνα να πετάγετε στην πλάτη της άμυνας, όμως η κεφαλιά του έφυγε άουτ. Από αυτή τη φάση και μετά η Γιουνάιτεντ… θυμήθηκε πως πρέπει να παίξεις μπας και κερδίσει και έτσι ο Μπρούνο, βρήκε τον Μαγκουάιρ μετά από φάουλ (43′), όμως ο Μαρτίνες έδιωξε εντυπωσιακά την κεφαλιά του αρχηγού, ενώ η εκ νέου κεφαλιά του Πογκμπά έφυγε άουτ με το 0-0 να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη τα πράγματα ήταν χειρότερα για την Γιουνάιτεντ. Οι «Χωριάτες» έκλεισαν στο μισό γήπεδο την ομάδα του Σόλσκιερ και πίεζαν, ενώ οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να περάσουν το κέντρο. Οι δύο ομάδες αμφότερες φώναξαν για πέναλτι, στο 58ο λεπτό η Άστον Βίλα και στο 64ο λεπτό ο Μαγκουάιρ για κράτημα στην περιοχή με τον διαιτητή να δίνει κανονικά συνέχεια στο παιχνίδι.

Στο 70ο λεπτό ο Ουάτκινς έφυγε στην αντεπίθεση μετά από εξαιρετική πάσα του Λουίς, με τον Ντε Χέα να διώχνει εξαιρετικά για να κρατήσει το μηδέν, ενώ λίγα λεπτά μετά ο Ράμσεϊ μόνος του μέσα στην περιοχή γλίστησε πριν προλάβει να σουτάρει.

Η Άστον Βίλα πάγωσε το Ολντ Τράφορντ δύο λεπτά πριν τα 90′ όταν μετά από (λανθασμένο) κόρνερ ο Χάους με τρομερή κεφαλιά δεν άφησε περιθώριο στον Ντε Χέα για το 1-0 των φιλοξενούμενων που έδειχναν να παίρνουν μεγάλομ διπλό, αλλά ο ήρωας παραλίγο να γίνει… μοιραίος καθώς στις καθυστερήσεις έκανε πέναλτι.

Ο Μπρούνο Φερνάντες ανέλαβε την εκτέλεση (ναι ο Ρονάλντο ήταν εντός αγωνιστικού χώρου) και έστειλε την μπάλα κάπου κοντά στον διεθνή διαστημικό σταθμό με τον Κριστιάνο να αρχίζει τα γνωστά ισπανικά και την Βίλα να πετυχαίνει ένα απίθανο διπλό και την πρώτη ήττα της Γιουνάιτεντ για φέτος.