Η Γιουνάιτεντ δεν αντιμετώπισε σχεδόν πρόβλημα στο να “πατήσει” την Νιουκάστλ με 4-1 τελικό σκορ και έναν Πολ Πογκμπά να επιστρέφει με φανταστική δυναμική, όπως και ο Ζλάταν!

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά στο παιχνίδι τους, με τους φιλοξενούμενους να είναι πιο ουσιαστικοί και μόλις στο 14′ να κάνουν… ψυχρολουσία στην Γιουνάιτεντ, με τον Γκέιλ να γράφει το 0-1 για τους φιλοξενούμενους, μετά από ασίστ του Γέντλιν. Μάλιστα στο 19′ έχασαν μεγάλη ευκαιρία να κάνουν το 0-2 με του σουτ του Μέρφι να είναι εξαιρετικό αλλά… άουτ!

Χρειάστηκε 25 λεπτά για να βρει το ρυθμό της η Γιουνάιτεντ με τον Πογκμπά να “παίρνει” την ομάδα πάνω του κι εκεί όλα έγιναν διαφορετικά. Ο Μαρσιάλ πέτυχε την ισοφάριση για το 1-1 με φοβερή ασίστ του Πογκμπά στο 37′. Ακολούθως στο 46′ ο Σμόλινγκ έγραψε το 2-1 για το πρώτο μέρος.

Η ομάδα του Μουρίνιο ήταν εντυπωσιακή στο δεύτερο ημίχρονο και στο 54′ “επισφράγισε” τη νίκη με τέρμα του Πογκμπά. Γκολ πέτυχε και ο Λουκάκου, ο οποίος στο 70′ διαμόρφωσε το τελικό 4-1! Στο 77′ το Ολντ Τράφορντ σηκώθηκε στο πόδι για να αποθεώσει τον Ζλάταν, ο οποίος έπειτα από 212 ημέρες επέστρεφε στη δράση!