Σε μία μάχη σκοπιμότητας και ουσίας και όχι θεάματος, η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με 1-0 της Άρσεναλ και μείωσε την απόσταση από τις πρώτες θέσεις.

Ο ένας γνωρίζει τον άλλον σαν κάλπικη δεκάρα. Ο ένας ξέρει πολύ καλά την φιλοσοφία του άλλου, το παιχνίδι που θέλουν να παίζουν στο γήπεδο μοιάζει πολύ. Για μία ακόμα φορά η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα αλληλοακυρώθηκε με αυτή τη Μίκελ Αρτέτα, όμως στο τέλος της ημέρας οι πολίτες πήραν την… επαγγελματική νίκη με 1-0 που τους βοηθά να καλύψουν το χαμένο έδαφος στο ξεκίνημα.

Με τον Σέρχιο Αγκουέρο ξανά στην κορυφή της επίθεσης και τον Στέρλινγκ πίσω του (σε μία τακτική καινοτομία ελλείψει Ντε Μπρούινε), η Μάντσεστερ Σίτι ήταν πολύ πιο συμπαγής και προσεκτική από ότι συνήθως.

Από το πρώτο δεκάλεπτο είχε δύο καλές στιγμές με Μαχρέζ (1’) και Αγκουέρο (7’) και έδειχνε να πατάει πολύ καλύτερα στο γήπεδο. Το γρήγορο γκολ του Στέρλινγκ (23’, 1-0) μετά από γρήγορη ανάπτυξη και εξαιρετικό επιθετικό τρανζίσιον διευκόλυνε το έργο των γηπεδούχων που έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το 2-0, όταν ο Λένο με τα πόδια αρνήθηκε το γκολ στον Φόντεν (40’).

Με εξαίρεση δύο καλές στιγμές με τον Σακά στο πρώτο μέρος, η Άρσεναλ ήταν παντελώς ακίνδυνη με το παιχνίδι να γίνεται… βαρετό στην επανάληψη. Οι κανονιέρηδες κέρδισαν μέτρα, αλλά ήταν παντελώς ακίνδυνοι μπροστά, με την Μάντσεστερ Σίτι να προστατεύει σχετικά εύκολα το 1-0, θυσιάζοντας το τερπνόν για το… ωφέλιμο.