Ο Έρλινγκ Χάαλαντ έκανε, πάλι, τη δουλειά, για την Μάντσεστερ Σίτι και με 3 γκολ σε 15 λεπτά, έδωσε τη νίκη απέναντι στη Γουλβς.

Ο Πεπ Γκουαρδιόλα προκάλεσε τους παίκτες του μετά την επικράτησή τους με 4-2 επί της Τότεναμ μεσοβδόμαδα, τονίζοντας πως λείπει από αυτούς “το πάθος, η φωτιά και η επιθυμία” και το απόγευμα της Κυριακής (22/01) πήρε την απάντησή του διά στόματος Έρλινγκ Χάλαντ.

Για την ακρίβεια από τα πόδια του διαστημικού Νορβηγού φορ, ο οποίος βρήκε τρεις φορές το δρόμο προς τα δίχτυα από το 40ο μέχρι το 54ο λεπτό και έφτασε τα 25 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα σε σύνολο 19 αγώνων, για να οδηγήσει τους πολίτες στο άνετο 3-0 επί της Γουλβς για την 19η αγωνιστική της Premier League και να τους φέρει στο -2 (με ματς περισσότερο) από την πρωτοπόρο Άρσεναλ.

Αξίζει να σημειωθεί πως με αυτή την επίδοση, ο 22χρονος στράικερ ξεπέρασε ήδη τους κορυφαίους σκόρερ του πρωταθλήματος στις τέσσερις περασμένες σεζόν, ενώ μετράει ήδη τέσσερα χατ-τρικ.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Λιούις (46′ Άκε), Στόουνς, Ακάντζι, Λαπόρτ, Ρόδρι (77′ Φίλιπς), Γκιουντογκάν, Μαχρέζ (81′ Πάλμερ), Ντε Μπρόινε (77′ Μπερνάρντο Σίλβα), Γκρίλις, Χάλαντ (61′ Άλβαρες)

ΓΟΥΛΒΣ: Σα, Σεμέδο, Κόλινς, Κίλμαν, Μπουένο (81′ Αΐτ-Νουρί), Λεμινά (67′ Ποντένσε), Νέβες, Νούνες, Τραορέ (46′ Σαράμπια), Χιμένες (46′ Κούνια), Χουάνγκ (46′ Μουτίνιο)

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής

Σάββατο 21/01

Λίβερπουλ – Τσέλσι 0-0
Μπόρνμουθ – Νότιγχαμ Φόρεστ 1-1 (28′ Άντονι / 84′ Σάριτζ)
Λέστερ – Μπράιτον 2-2 (38′ Ολμπράιτον, 63′ Μπαρνς / 27′ Μιτόμα, 88′ Φέργκιουσον)
Σαουθάμπτον – Άστον Βίλα 0-1 (77′ Γουότκινς)
Γουέστ Χαμ – Έβερτον 2-0 (34′ 41′ Μπόουεν)
Κρίσταλ Πάλας – Νιούκαστλ 0-0