Η Έβερτον πήρε τη νίκη απέναντι στη Μπράιτον, αφού νίκησε την αντίπαλό της με 2-0, σε μία αναμέτρηση για την 30ή αγωνιστική της φετινής Premier League.

Η Έβερτον μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο από την Μπράιτον, που αρκέστηκε σε έναν πιο αμυντικογενή ρόλο. Η ομάδα του Σαμ Άλαρνταϊς είχε τον έλεγχο του αγώνα και δημιούργησε κάποιες φάσεις, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να πετύχει κάποιο τέρμα. Η Μπράιτον δεν δημιούργησε κάποια μεγάλη ευκαιρία από τη μεριά της, κι έτσι το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Έβερτον συνέχισε να έχει τον έλεγχο και στο 60′ ο πρώην αμυντικός του Ολυμπιακού, Γκαετάν Μπονγκ, πέτυχε αυτογκόλ για την Μπράιτον, δίνοντας το προβάδισμα στην Έβερτον. Στο 76′ ο Τοσούν έκανε το 2-0 για τα “ζαχαρωτά”, ενώ στο 80′ αποβλήθηκε για τη Μπράιτον ο Νοκαέρτ. Στο 89ο λεπτό του αγώνα ο Ρούνεϊ έχασε την ευκαιρία να κάνει το 3-0, χάνοντας πέναλτι κι έτσι το 2-0 έμεινε μέχρι το τέλος.

Γουέστ Μπρομ-Λέστερ: 1-3

Δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στη Λέστερ η Γουέστ Μπρομ, αφού ηττήθηκε από τις “αλεπούδες” με 1-3. Ο Ροντόν άνοιξε στο 8′ το σκορ για τους γηπεδούχους, οι οποίοι ισοφαρίστηκαν στο 21′ από τον Βάρντι. Ο Μαχρέζ στο 62′ ολοκλήρωσε την ανατροπή για την ομάδα του Κλοντ Πιέλ, ενώ ο Ιχεανάτσο στο 76′ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 1-3. Ο Ιμπόρα στο 90’+4′ ήταν αυτός που έκανε το 1-4, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Γουέστ Χαμ-Μπέρνλι: 0-3

Η Μπέρνλι συνέχισε την φετινή πολύ καλή πορεία της παίρνοντας μια άνετη νίκη στην έδρα της Γουέστ Χαμ με 0-3. Το σκορ άνοιξε για τους φιλοξενούμενους στο 66′ ο Μπαρνς, με τον Γουντ στο 70′ να κάνει το 0-2. Ο Γουντ πέτυχε και δεύτερο τέρμα στο 81′ για το 0-3 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Νιουκάστλ-Σαουθάμπτον: 3-0

Μία πολύ σημαντική νίκη πήρε η Νιουκάστλ απέναντι στη Σαουθάμπτον, αφού επιβλήθηκε με 3-0 των “Αγίων”. Μόλις στο 2′ ο Κένεντι έκανε το 1-0 για την ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ, ενώ στο 29′ ο ίδιος παίκτης έκανε και το 2-0. Το τελικό 3-0 για την Νιουκάστλ διαμόρφωσε ο Ρίτσι στο 57′.

Χάντερσφιλντ-Σουόνσι: 0-0

Οι Χάντερσφιλντ και Σουόνσι δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο τέρμα στη μεταξύ τους αναμέτρηση κι έτσι αναδείχθηκαν ισόπαλες με 0-0. Οι δύο ομάδες δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για γκολ, όμως τελικά αρκέστηκαν στον βαθμό της ισοπαλίας.