Μια σου και μια μου που λένε… Τι κι αν προηγήθηκε 2 φορές στο παιχνίδι η Στόουκ, η Μπράιτον είχε τον τρόπο της και ισοφάρισε διαδοχικά την κάθε φορά. Έτσι ο αγώνας έληξε ισόπαλο με 2-2.

Με το ματς να είναι σχεδόν “στα ίσα” και τη γηπεδούχο Μπράιτον να υπερέχει λίγο παραπάνω στα σημεία, το παιχνίδι ήταν “ανοιχτό” από την αρχή. Με καλύτερο ξεκίνημα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 28′ με τέρμα που πέτυχε ο Μότινγκ για το 0-1. Το ημίχρονο κυλούσε και μέσα σε 2 λεπτά είδαμε απίθανες φάσεις. Στο 44′ ο Πασκάλ Γκρος ισοφάρισε για την Μπράιτον αλλά δεν πρόλαβε να πανηγυρίσει αφού στο 46′ των καθυστερήσεων ο Ζουμα έγραψε το 1-2.

Στην επανάληψη κι έτσι όπως είχε ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος περίμενε κανείς να δει πράγματα και θαύματα. Οι “γλάροι” μπήκαν πιο επιθετικά και στο 60′ ο Ιζκιέρντο διαμόρφωσε το τελικό 2-2. Για αρκετή ώρα η ομάδα του πίεσε μέχρι οι ρυθμοί “έπεσαν” αμφότεροι των δύο ομάδων. Έτσι η ισοπαλία κράτησε ως το τέλος.