Στα απογευματινά ματς της Premier League η δράση και τα γκολ ήταν πολλά. Δείτε παρακάτω αναλυτικά τα αποτελέσματα για τους αγώνες που έγιναν παράλληλα με το 4-0 της Μάντσεστερ Σίτι κόντρα στην Μπόρνμουθ.

Μπράιτον – Γουότφορντ: 1-0

Με τέρμα που πέτυχε ο Πασκάλ Γκρος η Μπράιτον πήρε τους βαθμούς και τη νίκη με 1-0 από την Γουότφορντ. Το ματς είχε πολύ καλό ρυθμό από την αρχή με τους γηπεδούχους να υπερέχουν σε σχέση με τους αντιπάλους τους σε κατοχή και στη δημιουργία φάσεων. Έτσι στο 64′ ήρθε και το γκολ για να πάει η Μπράιτον στη 12η θέση άνετη.

Σαουθάμπτον – Χάντερσφιλντ: 1-1

Ο αγώνας δεν είχε πολύ καλό ρυθμό από την αρχή, αλλά απέκτησε στην πορεία. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 24′ με τον Όστιν να κάνει το 1-0 ενώ αργότερα στην επανάληψη, ο Ντεπουάτρ στο 64′ “έγραψε” το 1-1 το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος.

Στόουκ Σίτι – Γουέστ Μπρομς: 3-1

Παρά το γεγονός ότι η Γουέστ Μπρομς έπαιξε πολύ επιθετικά και θα μπορούσε να έχει διαμορφώσει αλλιώς το σκορ, έμεινε πίσω και τελικά έχασε. Η Στόουκ Σίτι στο 19′ με τον Άλλεν έκανε το 1-0 ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (47′) ο Μότινγκ πέτυχε το 2-0. Στην επανάληψη ο Ροντόν μείωσε για τους φιλοξενούμενους στο 51′ για το 2-1 αλλά στο 95′ γράφτηκε το τελικό 3-1 Σόμπι.

Σουόνσι – Κρίσταλ Παλάς: 1-1

Το παιχνίδι σε γενικές γραμμές δεν ολοκληρώθηκε σε υψηλούς ρυθμούς με την Κρίσταλ Παλάς για αρχή να έχει την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ όπως και έκανε στο 59′ με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Μιλιβόγεβιτς για το 0-1. Αργότερα η Σουόνσι που χρειαζόταν οπωσδήποτε έστω και ένα βαθμό, πέτυχε την ισοφάριση στο 77′ με τέρμα του Αγιό.

Γουέστ Χαμ – Νιουκάστλ: 2-3

Μπορεί η Γουέστ Χαμ να προηγήθηκε με τέρμα του Αρναούτοβιτς στο 6′ με το 1-0 όμως η Νιουκάστλ βρήκε τον τρόπο να “κλέψει” τη νίκη. Στο 10′ ο Σαϊβετ πέτυχε το 1-1 το οποίο έμεινε για το πρώτο μέρος. Στην επανάληψη, ο Ντιαμέ έκανε το 1-2 (53′) ενώ στο 56′ η Γουέστ Χαμ έχασε ευκαιρία για νέα ισοπαλία στον αγώνα από χαμένο πέναλτι. Στο 61′ ο Ατσου πέτυχε το 1-3 ενώ για το τέλος ο Αγιού στο 69′ διαμόρφωσε το 2-3.