Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επέστρεψε στα στραβοπατήματα στην Premier League, έμεινε στο 1-1 με την Μπέρνλι και έχασε ακόμα μία ευκαιρία για να βρεθεί στην τετράδα, έστω και προσωρινά.

Είχε ευκαιρίες, δύο γκολ που ακυρώθηκαν και στο τέλος η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, έμεινε με τη… χαρά αφού η Μπέρνλι πήρε έναν σημαντικό βαθμό για τη μάχη του υποβιβασμού και οι παίκτες του Ράγκνικ έχασαν μεγάλη ευκαιρία για την 4αδα.

Μόλις στο 13ο λεπτό η Γιουνάιτεντ άνοιξε το σκορ με τον Βαράν έπειτα από φάουλ του Μπρούνο, όμως το VAR είχε διαφορετική άποψη και το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Πέντε λεπτά μετά ο Πογκμπά με έναν κεραυνό, μετά από γύρισμα του Σομ έγραψε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.

Η ομάδα του Ραλφ Ράγκνικ πέτυχε και τρίτο τέρμα στο πρώτο μέρος, όμως για δεύτερη φορά το VAR έβαλε στοπ στους πανηγυρισμούς, αφού είχε προηγηθεί φάουλ από τον Πογκμπά και έτσι το 1-0 ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Βέγκχορστ με μία καταπληκτική ενέργεια, άδειασε την άμυνα των φιλοξενούμενων και βρήκε τον Ροντρίγκες που δε δυσκολεύτηκε να νικήσει από κοντά τον Ντε Χέα για το 1-1 μόλις στο 47′.

Η Γιουνάιτεντ προσπάθησε να βγάλει αντίδραση και είχε δύο μεγάλες ευκαιρίες, η πρώτη στο 79ο λεπτό με τον Βαράν να σουτάρει μέσα από την περιοχή και τον Πόουπ να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ, ενώ στις καθυστερήσεις ο Κριστιάνο έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα λίγο άουτ για το τελικό 1-1.