Η Σαουθάμπτον πέρασε με 1-0 από την σκληροτράχηλη έδρα της Μπέρνλι και πήρε τους πρώτους της βαθμούς στην Premier League. Σκόρερ ο γνωστός ύποπτος, Ινγκς.

Την παρθενική της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε σήμερα η Σαουθάμπτον, π[ου επικράτησε της Μπέρνλι στο «Ταρφ Μουρ», με 1-0, στο τελευταίο χρονικά σημερινό παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής στην Premier League.

Το γκολ που έδωσε στους «άγιους» το «τρίποντο» πέτυχε -ποιος άλλος;- ο Ντάνι Ινγκς, με τον Άγγλο στράικερ να σκοράρει υπό πίεση απέναντι στην πρώην ομάδα του μόλις στο 5ο λεπτό, μετά από ασίστ του Άνταμς…

Αξίζει να σημειωθεί ότι, με αυτό το τέρμα, ο Ινγκς έφτασε από το ξεκίνημα της περυσινής σεζόν τα 25 σε επίπεδο πρωταθλήματος με την Σαουθάμπτον να μετράει 54, ήτοι το 46% να προέρχεται από αυτόν!

Από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για ανατροπή του Γουντ στο 28’, με τον διαιτητή Μάρινερ ωστόσο να καταλογίζει… χέρι, ενώ στο 56ο λεπτό είδαν το γκολ του ίδιου παίκτη να μην μετράει, για οφσάιντ, σε μια οριακή είναι η αλήθεια φάση.

Η Μπέρνλι είχε μια ακόμα μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, όταν δύο λεπτά μετά ο Τέιλορ πήρε το «ριμπάουντ», εξαπέλυσε το δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, με τον ΜαΚάρθι να… απογειώνεται για να διώξει εντυπωσιακά!

Οι «κλάρετς» τελείωσαν το παιχνίδι χωρίς να κάνουν ούτε μια αλλαγή, ενδεικτικό των επιλογών που (δεν) είχε ο Σον Ντάις, με τους φιλοξενούμενους να το εκμεταλλεύονται και να κρατούν μέχρι τέλους το υπέρ τους σκορ, ενώ ακόμα ένα γκολ του Ινγκς στις καθυστερήσεις ακυρώθηκε για οφσάιντ.