Η Τότεναμ πέταξε στα σκουπίδια την τεράστια νίκη επί της Μάντσεστερ Σίτι, καθώς ηττήθηκε από τη Μπέρνλι με 1-0 και είδε την τετράδα να απομακρύνεται ξανά.

Είναι ο ορισμός της παράνοιας. Η ομάδα που μπορεί να κερδίσει τον οποιοδήποτε, αλλά και η ομάδα που μπορεί να χάσει από τον οποιοδήποτε. Η Τότεναμ ήταν με την ψυχολογία στα ύψη μετά την τεράστια άλωση του Etihad και το διπλό επί της Μάντσεστερ Σίτι, όμως αυτό έκανε την πτώση της ακόμα πιο επώδυνη.

Η Μπέρνλι που έπαιζε για την ζωή της, ήταν πολύ πιο σκληρή και πήρε αυτό που ήθελε με κλασικό βρετανικό τρόπο. Τα σπιρούνια σπατάλησαν το πρώτο μέρος μπλοκαρισμένοι στις αμυντικές δαγκάνες των γηπεδούχων και με εξαίρεση με στατική φάση με τον Κέιν στο ξεκίνημα της επανάληψης και μία κλασική χαμένη ευκαιρία από τον Κουλουσέφσκι (70’) δεν κατάφεραν να μπουν στην αντίπαλη περιοχή.

Στο τέλος έμειναν μάλιστα και με τα χέρια αδειανά, αφού μία άψογη κεφαλιά του Μπεν Μι (71’) έγραψε το τελικό 1-0, που αναπτέρωσε τις ελπίδες σωτηρίας για την Μπέρνλι.

Αυτές λιγοστεύουν για την Γουότφορντ μετά το 1-4 από την Κρίσταλ Πάλας. Ο Σισοκό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους (18’), όμως αυτό που ακολούθησε ήταν μία καταιγίδα.

Το ματς γύρισε από το ημίχρονο με τα γκολ από τους Ματετά (15’) και Γκάλαχερ (42’), κάτι που δημιούργησε το ιδανικό σκηνικό για τους Λονδρέζους που βρήκαν πολλούς χώρους στις αντεπιθέσεις και έφτασαν στο τελικό 1-4, με δύο γκολ του Ζαχά (85’, 90).