Η Άρσεναλ δεν κατάφερε να χαμογελάσει ούτε στο ντεμπούτο του Μικέλ Αρτέτα, με τους Κανονιέρηδες να αρκούνται με τον βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα της Μπόρνμουθ (1-1) και να προβληματίζουν για ακόμη μια φορά με την εικόνα τους.

Σκόραρε ο Ομπαμεγιάνγκ (63′), με τον Γκαμπονέζο να πετυχαίνει το 11ατο τέρμα του στις τελευταίες 16 εκτός έδρας αναμετρήσεις της προσεχούς αντιπάλου του Ολυμπιακού στο Europa League! Πρεμιέρα με το δεξί για τον Αντσελότι!

Οι Gunners, που έχουν εδώ και μερικές μέρες νέο τεχνικό τον Μίκελ Αρτέτα, χρειάστηκε να ισοφαρίσουν για να πάρουν 1-1 στην έδρα της Μπόρνμουθ, η οποία είδε στο φινάλε να της ακυρώνεται γκολ μέσω VAR. Για την αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Europa League, σκόραρε για 12η φορά φέτος στην Premier League ο Ομπαμεγιάνγκ.

Ο μέσος των Cherries, Νταν Γκόσλινγκ, έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους από κοντά μετά το γύρισμα του Στέισι από δεξιά, όμως στην επανάληψη ο αρχηγός της Αρσεναλ έδωσε τη λύση. Στο 63′ ο Ομπαμεγιάνγκ βρήκε την μπάλα όσο χρειαζόταν για να τη στείλει στα δίχτυα μετά τη προσπάθεια του Νέλσον για το 1-1 που διατηρήθηκε μέχρι το τέλος. Ετσι, η Αρσεναλ παρέμεινε με μία νίκη στα 11 τελευταία ματς πρωταθλήματος και είναι αυτή τη στιγμή 11η, στο +6 από τον υποβιβασμό.

Με την αύρα του Κάρλο

Στο Γκούντισον Παρκ ο κόσμος της Έβερτον επεφύλαξε πολύ θερμή υποδοχή στον Κάρλο Αντσελότι, ο οποίος έφερε την αύρα του. Η πολύ φορμαρισμένη Μπέρνλι θα μπορούσε να προηγηθεί από νωρίς όμως ο Μίνα έσωσε πάνω στην γραμμή την κεφαλιά του Τζέι Ροντρίγκες σε ένα πολύ κλειστό ματς που έδειχνε ότι θα κριθεί στη λεπτομέρεια.

Ο Νικ Πόουπ με δύο σπουδαίες επεμβάσεις κράτησε το 0-0 σε προσπάθειες από Χόλγκεϊτ και Σιντιμπέ στην επανάληψη, όμως νικήθηκε 10 λεπτά πριν το τέλος από όμορφη κεφαλιά ψαράκι του Κάλβερτ-Λιούιν, ο οποίος έδωσε την πολύτιμη νίκη στην Έβερτον που έχει πια αέρα τεσσάρων βαθμών από την ουρά.

Εκεί παραμένει ουραγός η Γουότφορντ, αλλά με το ηθικό αναπτερωμένο. Μετά την νίκη επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ,  οι σφήκες πήραν πόντο και στην έδρα της Σεφιλντ Γιουνάιτεντ με τον Ντεουλοφέου να ανοίγει το σκορ (27’) και τον Νόργουντ να γράφει το τελικό 1-1 από τα 11 βήματα λίγο αργότερα (37’)

Πήρε το ντέρμπι η Βίλα

Η Αστον Βίλα πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς στον εντός έδρας αγώνα ε την Νόριτς. Σε ένα six-pointer με στόχο την παραμονή, η ομάδα του Ντιν Σμιθ επικράτησε 1-0 χάρη σε γκολ του Χούρικεϊν στο 64′ και βύθισε την αντίπαλό της βαθιά στη ζώνη του υποβιβασμού. Με τη νίκη αυτή η Βίλα, πλέον βρίσκεται στο -1 από την τελευταία ομάδα που σώζεται, αφού η Γουέστ Χαμ έχασε από την Κρίσταλ Πάλας.

Ανατροπή στο φινάλε για Πάλας

Παρότι βρέθηκε να χάνει στο δεύτερο μέρος, η Κρίσταλ Πάλας βρήκε τον τρόπο να γυρίσει το εντός έδρας ματς με την Γουέστ Χαμ (2-1) και την άφησε σε επικίνδυνη θέση κοντά στον υποβιβασμό. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 57′ με το τεχνικό σουτ του Σνόντγκρας μετά την ασίστ του Αντόνιο, ενώ η ομάδα του Ρόι Χόντγκσον ισοφάρισε στο 68′ με σουτ του Κουγιατέ από κοντά. Τη νίκη με την οποία η Πάλας είναι δυνατή στη μέση της βαθμολογίας χάρισε στο 90′ ο Τζόρνταν Αγιού με αδιανόητη ατομική προσπάθεια και σκαφτό τελείωμα.