Η Κρίσταλ Πάλας πήρε ένα πολύτιμο διπλό στην έδρα της Μπράιτον, επικρατώντας με 2-1 στις καθυστερήσεις, και το κάνει πιο σημαντικό η απουσία του Ζαχά, όπου μετρούσε 18 ήττες σε 20 ματς χωρίς τον Ιβοριανό.

Η Κρίσταλ Πάλας προηγήθηκε στο 28ο λεπτό με τον Ματετά, αποτέλεσμα που κράτησε ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η Μπράιτον ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο μέρος και μπόρεσε να ισοφαρίσει στο 55ο λεπτό με τον Βέλτμαν. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν να πάρουν την νίκη και στο τέλος έδειχναν να έχουν συμβιβαστεί με την ισοπαλία. Αλλά η Κρίσταλ Πάλας είχε άλλα σχέδια και με γκολ του Μπεντέκε στο 95ο λεπτό πήρε την νίκη.

Η Κρίσταλ Πάλας είναι πλέον στην 13η θέση με 32 βαθμούς, 10 πάνω από την επικίνδυνη ζώνη, ενώ η Μπράιτον είναι στην 15η θέση με 26 βαθμούς, μόλις τέσσερις πάνω από την Φούλαμ που είναι στην 18η με 22 βαθμούς.