Το VAR έκοψε βαθμούς από την Λίβερπουλ, καθώς της ακύρωσε δύο οριακά γκολ για οφσάιντ και έδωσε στην Μπράιτον ένα πέναλτι στις καθυστερήσεις, για να πάρει τον βαθμό (1-1).

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει μια super σημαντική εκτός έδρας νίκη εξαιτίας των απουσιών, όμως στο 93’ έπειτα από πέναλτι που δόθηκε μέσω VAR, υπέστη απώλεια που τη φέρνει μόλις στο +1 από την Τότεναμ με ματς περισσότερο. Δύο φορές έστησαν την μπάλα στη βούλα οι γηπεδούχοι, δύο γκολ ακυρώθηκαν ως οφσάιντ για τους Reds, που έχασαν με τραυματισμό και τον Τζέιμς Μίλνερ.

Δυνατά μπήκε η Μπράιτον και μπορεί να τα βάζει με την τύχη ή ίσως την ανικανότητά της για το ότι δεν άνοιξε το σκορ. Στο 10’ ο Κόνολι έφυγε στην κόντρα αλλά στο τετ-α-τετ με τον Άλισον πλάσαρε άουτ και στο 20’ χάθηκε τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Ο Νίκο Γουίλιαμς έκανε καθαρό πέναλτι στον Κόνολι αλλά ο Μοπέ [3 λεπτά μετά έγινε αναγκαστική αλλαγή] από τη βούλα έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 34’ οι Reds νόμισαν ότι προηγήθηκαν καθώς ο Σαλάχ έφυγε στην κόντρα και νίκησε τον Ράιαν αλλά το VAR έδειξε ότι ήταν ελάχιστα εκτεθειμένος και το πρώτο μέρος βγήκε με 0-0.

Στην επανάληψη η Λίβερπουλ δεν αντιμετώπισε προβλήματα στην άμυνα και στο 60’ πήρε εκείνη προβάδισμα όταν ο Ρόμπερτσον συνδυάστηκε με τον Βαϊνάλντουμ, ο Ζότα πήρε και αφού απέφυγε έναν, εκτέλεσε στη γωνία. Οι φιλοξενούμενοι στο 83’ χαμογέλασαν καθώς θεώρησαν ότι καθάρισαν το ματς με την κεφαλιά του Μανέ, όμως το VAR έδειξε ότι ήταν εκτεθειμένος και στο 93’ ήρθε το σοκ για την ομάδα του Κλοπ. Ο Ρόμπερτσον πήρε το πόδι του Γουέλμπεκ, το video είπε την αλήθεια και ο Πασκάλ Γκρος από τη βούλα διαμόρφωσε το τελικό 1-1.