Η Λίβερπουλ μπήκε φουριόζα στα πρώτα 8 λεπτά της αναμέτρησης, σκόραρε δύο φορές και μετά έκανε συντήρηση δυνάμεων στο τελικό 1-3 επί της Μπράιτον που είχε το κίνητρο, αλλά όχι την ουσία.

Πλέον έχει την κλάση, την εμπειρία, την ποιότητα, το μέγεθος κάτι τέτοια παιχνίδια να τα παίρνει σβηστά. Το hangover από το μεθύσι τίτλου δεν έχει φύγει από τους παίκτες της Λίβερπουλ είναι ορατό αυτό σε κάθε παιχνίδι. Ωστόσο, η ομάδα του Κλοπ ξέρει να παίζει όσο πρέπει για να κερδίζει, κάτι που έκανε και στο 2-0 επί της Άστον Βίλα.

Αρκούσε ένα φοβιστικό πρώτο δεκάλεπτο, για να ξεπεραστεί το εμπόδιο της Μπράιτον που μπήκε μουδιασμένα στο ματς και το έχασε από νωρίς. Από το πρώτο δεκάλεπτο δύο γκολ από Σαλάχ (6’) και Χέντερσον (8’) έβαλαν υποθήκη νίκης για τους κόκκινους, που δεν αγχώθηκαν ακόμα και όταν ο Τροσάρ με υπέροχο βολέ μείωσε το σκορ λίγο πριν την ανάπαυλα (45’).

Με τον Μοχάμεντ Σαλάχ μετά από καιρό σε καλό βράδυ, η Λίβερπουλ έπαιξε όσο χρειαζόταν βρήκε και τρίτο τέρμα εμ κεφαλιά του Αιγύπτιου (76’) και με το 1-3 έφτασε τις 30 νίκες σε 34 παιχνίδια φέτος στην Premier League, με τον Σαλάχ να χάνει δύο σπουδαίες ευκαιρίες στις καθυστερήσεις και να σκυλιάζει που έχασε το χατ-τρικ.