Η Μάντσεστερ Σίτι συνεχίζει την “προετοιμασία” της ενόψει του FA Cup αλλά και του Champions League και πέρασε από το “Amex Stadium” της Μπράιτον με το εύκολο 5-0. Χατ-τρικ για τον Στέρλινγκ, πάρτι για τους “Πολίτες”.

Με πρωταγωνιστή τον Ραχίμ Στέρλινγκ η Μάντσεστερ Σίτι είχε εύκολο απόγευμα στον Αγγλικό νότο. Η Μπράιτον δεν κατάφερε να αντισταθεί στην κυριαρχία των «πολιτών» που καθάρισαν τη νίκη από το πρώτο μέρος.

Ο Στέρλινγκ στο 21′ άνοιξε το σκορ, με τον Γκάμρπιελ Ζεσούς να βάζει και αυτός την υπογραφή του στην αναμέτρηση πριν το τέλος του ημιχρόνου. Στην τέσσερα λεπτά στην επανάληψη (53′-57′) οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 4-0, με την βραδιά να κλείνει με τον καλύτερο τρόπο και χατ τρικ του Ραχίμ Στέρλινγκ στο 81ο λεπτό (5-0).