Η Λίβερπουλ μπροστά ήταν κούκλα, αλλά στα μετόπισθεν… πανούκλα με την μαχητική Μπρέντφορντ να την τιμωρεί στο φινάλε και να παίρνει τον βαθμό της ισοπαλίας σε ένα χορταστικό 3-3!

Σε μια μέρα που Τσέλσι και Γιουνάιτεντ ηττήθηκαν, η Λίβερπουλ έχασε βαθμούς από την νεοφώτιστη, Μπρέντφορντ, αν και προηγήθηκε δύο φορές και θα μπορούσε να έχει καθαρίσει τον αγώνα. Παρά την απώλεια, η ομάδα του Γίργκεν Κλοπ με τον βαθμό είναι μόνη πρώτη στην Premier League, στο +1 από Γιουνάιτεντ, Τσέλσι, Σίτι, Εβερτον. Έφτασε τα 100 γκολ με τους Reds στην PL o Σαλάχ.

Το ματς ξεκίνησε με ένα κόψιμο πάνω στη γραμμή για κάθε ομάδα και στη συνέχεια άρχισε ο χορός των γκολ. Στο 27’ άνοιξαν το σκορ οι γηπεδούχοι με κοντινό πλασέ του Πίνοκ μετά το τακουνάκι του Τόνεϊ και η Λίβερπουλ ισοφάρισε με κεφαλιά του Ζότα τέσσερα λεπτά αργότερα, έπειτα από σέντρα του Χέντερσον από δεξιά (1-1). Στο 39’ το σουτ του Κέρτις Τζόουνς πήγε στο δοκάρι.

Στην επανάληψη ο Σαλάχ ήταν onside, όπως έδειξε το VAR και το 1-2 μέτρησε μετά το πλασέ του, όμως η Μπρέντφορντ ήταν πολύ σκληρή για να τα παρατήσει και έπειτα από σουτ στο δοκάρι και δύο δικές του κεφαλιές ο Γιανέλτ ισοφάρισε (2-2).

Στο 67’ το σουτ του Τζόουνς βρήκε στον Αγιερ και ξεγέλασε τον Ράγια για το 2-3 της ομάδας του Κλοπ, ο οποίος λογικά θα είναι έξαλλος με αυτό που έκανε ο Σαλάχ σε καθαρό τετ-α-τετ για να καθαρίσει το ματς. Την υπεροψία τιμώρησαν οι νεοφώτιστοι στο 82’ όταν μετά από μία ακόμα αδράνεια στην άμυνα της Λίβερπουλ με σκαφτό πλασέ ο Γουίσα διαμόρφωσε το τελικό 3-3.