Έβγαλε χαρακτήρα και μείωσε τη διαφορά από την κορυφή η Μάντσεστερ Σίτι! Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα χρειάστηκε έναν συνδυασμό δύο ποδοσφαιριστών (ασίστ Γκρίλις, γκολ Μαχρέζ) που πέρασε ο Καταλανός προπονητής ως αλλαγή για να λυγίσει την Τσέλσι (0-1) μέσα στο «Στάμφορντ Μπριτζ» και να επιστρέψει στις νίκες.

Κάπως έτσι, οι «σίτιζενς» εδραιώθηκαν στη δεύτερη θέση και βρίσκονται πλέον στο -5 από την Άρσεναλ και βάζουν… φωτιά στο πρωτάθλημα, με την Τσέλσι να μετρά την τέταρτη ήττα της στα έξι τελευταία παιχνίδια και να συνεχίζει την τραγική σεζόν που διανύει.

Το ματς

Η Μάντσεστερ Σίτι είχε στα πρώτα λεπτά την κατοχή της μπάλας, με την Τσέλσι να παίρνει πολύ γρήγορα μέτρα στο γήπεδο στην συνέχεια. Ο Ραχίμ Στέρλινγκ στάθηκε άτυχος και δεν αντιμετώπισε για πολύ την πρώην ομάδα του, καθώς στο πρώτο κιόλας λεπτό σε μια μονομαχία του με τον Γκιντογκάν ένιωσε ενοχλήσεις και στο 5’ πέρασε αλλαγή.

Ο Χάβερτς στο 16ο λεπτό έκανε μια ωραία μπαλιά στον Πούλισικ εκείνος πήγε να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά ο Στόουνς με ένα όμορφο τάκλιν του έκοψε την προσπάθεια. Ο Πούλισικ στην συγκεκριμένη φάση τραυματίστηκε, με τον Πότερ μέσα σε λίγη ώρα να βλέπει δυο παίκτες του να φεύγουν τραυματίες από το παιχνίδι.

Ο Ζίγιεκ ήταν εκείνος από τη μεριά των «μπλε» που απειλούσε περισσότερο και φαινόταν επικίνδυνος για την εστία του Έντερσον. Στο 38’ ο Χάαλαντ έκανε ένα σουτ με το αριστερό μέσα από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ. Η Τσέλσι είχε μια μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 44’, όταν ο Τσουκουεμέκα βρήκε τον χώρο και σούταρε, με την μπάλα να σταματάει στο δεξί δοκάρι της εστίας! Ένα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά των «πολιτών» να απειλήσουν με τον Κανσέλο να κάνει διαδοχικές προσποιήσεις και διαγώνιο σουτ, με την μπάλα να σταματάει στα σώματα, ενώ είχε κατεύθυνση προς την εστία. Κάπως έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες (0-0) με το πρώτο μέρος του αγώνα να μην έχει ικανοποιήσει εκατέρωθεν Τσέλσι και Σίτι.

Η Σίτι μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στο 51’ είχε διπλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Πρώτα η κεφαλιά του Άκε σταμάτησε στο δοκάρι, στην συνέχεια ο Σίλβα πήρε το ριμπάουντ και σούταρε στα σώματα.

Στο 56’ ήταν η σειρά της Τσέλσι να φτάσει κοντά στο γκολ, όταν ο Τιάγκο Σίλβα έκανε το σουτ από την περιοχή με την μπάλα να γλύφει το δεξί δοκάρι! Τρία λεπτά αργότερα ο Ντε Μπρόινε έκανε ένα δυνατό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, με το ματς να είναι… ροντέο.

Στο 63ο λεπτό, τελικά, η Σίτι άνοιξε το σκορ όταν ο Ντε Μπρόινε άνοιξε για τον Γκρίλις, εκείνος έκανε τη συρτή σέντρα στον Μαχρέζ που σε κενή εστία έγραψε το 1-0! Στο 73’ οι «πολίτες» είχαν κι άλλη ευκαιρία για το 2-0 όταν ο Ντε Μπρόινε έκανε ωραίο γύρισμα, αλλά ο Χάαλαντ δεν βρήκε καλά την μπάλα η οποία πέρασε άουτ.

Στην συνέχεια η Τσέλσι πίεζε αρκετά αλλά η Σίτι είχε κλειστεί καλά και αμυνόταν κρατώντας το προβάδισμα της. Στο 90+1’ οι Λονδρέζοι έκοψαν στα δυο τους «πολίτες» με εξαιρετική κυκλοφορία, αλλά ο Χολ έκανε κακό τελείωμα μέσα από την περιοχή, σουτάροντας πολύ ψηλά άουτ στην τελευταία φάση του αγώνα!

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι με την Σίτι να παίρνει μια σημαντική νίκη και να βρίσκεται στο -5 από την πρώτη Άρσεναλ, ενώ η Τσέλσι απομακρύνεται κι άλλο από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.