Μετά την Γουέστ Μπρομ του Big Sam, η Λίβερπουλ πάτησε την μπανανόφλουδα και κόντρα στην Νιούκαστλ (0-0) του Big Steve και πλέον μπορεί να αποκτήσει συγκάτοικο στην κορυφή.

Αν και είχε τις φάσεις για να πάρει το ματς, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ δεν έδειξε το καλό της πρόσωπο και είπε goodbye στο 2020 χάνοντας 4 βαθμούς από ομάδες, θεωρητικά, χαμηλότερης δυναμικότητας. Δύο μεγάλες ευκαιρίες σπατάλησε ο Σαλάχ, τρομερός o keeper της Νιούκαστλ, Ντάρλοου. Αυτό ήταν το πρώτο 0-0 ανάμεσα στις δύο ομάδες από τον Μάιο του 1974, ενώ οι Magpies έγιναν η πρώτη ομάδα που κρατά τους Reds στο «μηδέν» από τον Οκτώβριο του 2018 όταν το είχε κάνει η Μάντσεστερ Σίτι. Στο -3 από τους Μέρσεϊσαϊντερς είναι πλέον η 2η, Γιουνάιτεντ.

Για την Νιούκαστλ ήταν η πρώτη φάση στο ματς, με τον Φαμπίνιο να βάζει το μπλοκ στον Γουίλσον, ο οποίος είχε περάσει εύκολα τον Γουίλιαμς. Η Λίβερπουλ άργησε σχετικά να πατήσει καλά στο ματς και έχασε κάποιες ευκαιρίες εξαιτίας κακών κοντρόλ ή επιλογών των παικτών της σε πολύ καλές θέσεις, κάτι το οποίο συνέβη τρεις φορές. Στο 25’ η τρομερή μπαλιά του Μίλνερ πήγε στα σκουπίδια αφού αυτό που έκανε ο Αλεξάντερ-Αρνολντ δεν ήταν τελείωμα, στο 32’ ο Φιρμίνο δεν έκανε καν κοντρόλ σε εξαιρετική θέση, όπως και ο Ρόμπερτσον στο 36’. Παρά το γεγονός αυτό, η ομάδα του Κλοπ είχε τις ευκαιρίες της και θα μπορούσε να έχει ανοίξει το σκορ. Στο 35’ την καταπληκτική μπαλιά του Χέντερσον κατέβασε ο Σαλάχ αλλά στο τετ-α-τετ νικήθηκε από τον Ντάρλοου, ο οποίος στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους έβγαλε την κεφαλιά του Φιρμίνο διατηρώντας το 0-0 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη η ομάδα του Στιβ Μπρους κάθισε ακόμα πιο πίσω και παρότι επέτρεψε φάσεις, οι παίκτες του έκαναν ό,τι χρειάστηκε στις κρίσιμες στιγμές. Στο 54’ η κεφαλιά του Μανέ πέρασε έξω και στο 66’ ο Σαλάχ έχασε τη δεύτερη τρομερή ευκαιρία του καθώς στην κόντρα συνέκλινε στο αριστερό του αλλά το φαλτσαριστό σουτ πέρασε μόλις έξω. Πέντε λεπτά μετά ο Φιρμίνο με κεφαλιά σε σχεδόν κενή εστία δεν βρήκε στόχο και στο 73’ ο Κλοπ έριξε μέσα τον Τιάγκο που επέστρεψε μετά από μήνες. Στο 79’ ο Σαρ με κεφαλιά έχασε τη μοναδική ευκαιρία της Νιούκαστλ στην επανάληψη και δύο λεπτά μετά ο ίδιος έκοψε πάνω στη γραμμή την μπάλα πριν τη σπρώξει μέσα ο Μανέ. Στο 88’ ήρθε η τελευταία φάση για τους Reds με τον Ντάρλοου να βγάζει τη δυνατή κεφαλιά του Φιρμίνο και το 0-0 να παραμένει μέχρι το φινάλε.