Η Νιούκαστλ κατάφερε να αντέξει με εννιά παίκτες στο τελευταίο τέταρτο κόντρα στην Σαουθάμπτον και πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη με 3-2. Πήρε βαθμό στην έδρα της Μπέρνλι η Μπράιτον με 1-1.

Για σχεδόν μισή ώρα αγώνα έπαιζε με παίκτη λιγότερο. Για το τελευταίο τέταρτο, μάλιστα, επιβαρύνθηκε με διπλό χάντικαπ, αφού ο Στίβεν Μπρους ολοκλήρωσε τις αλλαγές του πριν τραυματιστεί σοβαρά ο Φαμπιάν Σερ και αποχωρήσει με το φορείο. Η Νιούκαστλ, όμως, είχε στρώσει το έδαφος για τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο που ήταν πλήρης και στο δεύτερο την υπερασπίστηκε ιδανικά, πανηγυρίζοντας στο φινάλε τον«άθλο» απέναντι στη Σαουθάμπτον (3-2).

Με πρωταγωνιστές τους Σεν-Μαξιμέν και Αλμιρόν, οι Καρακάξες πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων δύο φορές στο πρώτο μέρος. Ο Γάλλος σέρβιρε στον Γουίλοκ το 1-0, ο οποίος άνοιξε λογαριασμό στο ντεμπούτο του ως δανεικός από την Άρσεναλ και στο 26’ σημείωσε και δεύτερη ασίστ με σκόρερ τον Παραγουανό επιθετικό. Ο τελευταίος έκλεισε ιδανικά το πρώτο ημίχρονο με το 2ο προσωπικό του γκολ, με τον Μιναμίνο να μειώνει ενδιάμεσα (30’) και να συνδυάζει και εκείνος το ντεμπούτο του με γκολ, ισοφαρίζοντας σ’ ένα ματς τον απολογισμό του στην Premier League με τη Λίβερπουλ σ΄έναν χρόνο!

Η απίθανη φαουλάρα του σπεσιαλίστα Γουορντ-Πράουζ στο 48’ και η αποβολή του Χέντρικ με δεύτερη κίτρινη αμέσως μετά υποχρέωσε τους γηπεδούχους σε οπισθοχώρηση, οι Άγιοι είχαν 80% κατοχή στο δεύτερο μέρος, αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουν την ανατροπή. Έτσι, η Νιουκάστλ επέστρεψε στις εντός έδρας νίκες μετά από πέντε ματς και ξέφυγε στο +11 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Πιο κοντά στην παραμονή η Μπράιτον!

Στο Turf Moor, συγκρούστηκαν Μπέρνλι και Μπράιτον για τη νίκη… παραμονής, ωστόσο το 1-1 μάλλον τους «Γλάρους βοήθησε περισσότερο. Η Μπράιτον πήρετο προβάδισμα με κεφαλιά του Ντανκ στο 36ο λεπτό, η Μπέρνλι όμως ήταν καλύτερη κατά διαστήματα. Ωστόσο, Μπαρνς και Βίντρα δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα. Τελικά η ομάδα του Ντάιτς στο 53′ έφερε το ματς στα ίδα με σουτ του Γκούντμουντσον. Οι «Clarets» πίεσαν, αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν το γκολ της νίκης. Eτσι, η Μπέρνλι βρέθηκε στο +9 από τη Φούλαμ αλλά με ματς περισσότερο, εννώ η Μπράιτον είναι στο +11!