Η Τότεναμ διαχειρίστηκε τον ενθουσιασμό της Νιούκαστλ στο πρώτο ματς της νέας ιδιοκτησιακής εποχής, και παρ’ ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, το γύρισε, επικράτησε με 3-2 και τα χαμόγελα επέστρεψαν.

Δεύτερη σερί νίκη πήρε η ομάδα του Νούνο Εσπίριτο Σάντο στην Premier League καθώς επικράτησε της Νιούκαστλ στην πρώτη της αγωνιστική της εποχής των ιδιοκτητών από την Σαουδική Αραβία. Η Νιούκαστλ μπήκε με πολλά χιλιόμετρα στο κοντέρ της και προηγήθηκε μόλις στο 3’ με την κεφαλιά του Γουίλσον μετά τη σέντρα του Μανκίγιο, όμως ο πανικός στο γήπεδο έμελλε να κωπάσει.

Στο 18’ κανένας δεν είχε τον νου του να μαρκάρει τον Ν’ Ντομπελέ, ο οποίος με εξαιρετικό σουτ κοντά στο παραθυράκι, ισοφάρισε. Πριν καλά-καλά καταλάβουν οι παίκτες του Στιβ Μπρους τι έγινε, δέχθηκαν και δεύτερο γκολ. Στο 22’ ο Κέιν έφυγε από την πάσα του Ρεγιλόν και πέρασε την μπάλα πάνω από το σώμα του Ντάρλοου για να μετρήσει το γκολ έπειτα από χρήση VAR (1-2).

Στη συνέχεια είχαμε τη διακοπή εξαιτίας του προβλήματος υγείας που αντιμετώπισε οπαδός στις εξέδρες και όταν οι ομάδες επέστρεψαν από τα αποδυτήρια, ο Σον στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους με προβολή από πάσα του Κέιν, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-3.

Στην επανάληψη ο ρυθμός ήταν πεσμένος, όπως ήθελαν και βόλευε τους Spurs, μεγάλες φάσεις δεν υπήρχαν και στο 83’ η κόκκινη του Σέλβι έδειξε ότι όλα τελείωσαν. Ουσιαστικά αυτό είχε γίνει αφού το αυτογκόλ του Ντάιερ στο 89’ δεν ήταν ικανό για να αλλάξει κάτι όσον αφορά τον νικητή και η Τότεναμ με το 2-3 έπιασε την Μπράιτον στην 4η θέση της Premier League.