Η Νότιγχαμ Φόρεστ προηγήθηκε νωρίς, όμως κατέρρευσε στην επανάληψη δεχόμενη 3 γκολ σε 6 λεπτά από την Φούλαμ και αφού γνώρισε 4η σερί ήττα (2-3), έπεσε στη ζώνη του υποβιβασμού.

Δύσκολα γίνονται τα πράγματα για την ομάδα του Στιβ Κούπερ, που αν και ξεκίνησε ιδανικά το derby των νεοφώτιστων, δεν μπόρεσε να κρατήσει ούτε τον έλεγχο, ούτε το προβάδισμα και βάση της εικόνας του αγώνα έχασε φυσιολογικά εντός έδρας από την Φούλαμ. Επειτα από εκείνες από Τότεναμ, Μάντσεστρ Σίτι, Μπόρνμουθ, η Φόρεστ πλέον μετρά 4 διαδοχικές ήττες στην Premier League και πέρασε κάτω από την κόκκινη γραμμή.

Στο 11’ ο Γιέιτς έπειτα από κόρνερ πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Αβονίγι με δεύτερη άνοιξε το σκορ για την Νότιγχαμ, η οποία όμως παρέδωσε άμεσα τον έλεγχο του ματς στην Φούλαμ. Οι Λονδρέζοι είχαν ξεκάθαρα μόνο δική τους την μπάλα, όμως παρά το γεγονός αυτό δεν μπορούσαν να απειλήσουν σοβαρά την εστία του Χέντερσον. Στο 13’ ο Μίτροβιτς είχε τη μόνη καλή στιγμή της ομάδας του Μάρκο Σίλβα στο πρώτο μέρος και το 1-0 παρέμεινε.

Στην επανάληψη όμως, όλα πήγαν μέσα για την Φούλαμ. Στο 54’ έπειτα από κόρνερ ο Ανταραμπιόγιο με κεφαλιά στη γωνία έκανε το 1-1 και στο 57’ ο Ζοάο Παλίνια με τρομερό σουτ στο παραθυράκι από το όριο της περιοχής έκανεε την ανατροπή (1-2). Η συνέχεια είχε νέο γκολ για τους φιλοξενούμενους, καθώς στο 60’ ο όταν ο Ντεκόρδοβα-Ριντ βρήκε με συρτή σέντρα τον Ριντ και εκείνος από κοντά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 1-3.

Η Φόρεστ αντέδρασε στο 77’ με γκολ του Λιούις Ο’ Μπράιεν με πλασέ μέσα από την περιοχή, όμως το 2-3 δεν έμελλε να αλλάξει στη συνέχεια και η Φούλαμ κράτησε τη νίκη. Στο άλλο ματς που έγινε την ίδια ώρα, η Αστον Βίλα με τέρμα του Ράμσεϊ λύγισε με 1-0 την Σαουθάμπτον και έβαλε τέλος στο σερί με τα αρνητικά αποτελέσματα.