Η Μπόρνμουθ είδε το τέρμα ελπίδας και ισοφάρισης στο 94′ να ακυρώνεται, δέχθηκε και δεύτερο από τη Σαουθάμπτον (0-2) και πλέον ελπίζει μόνο σε ένα θαύμα για να παραμείνει στην Premier League και την επόμενη σεζόν. Πρώτος σκόρερ στην Ευρώπη ο Ίνγκς που έφτασε τα 21 γκολ!

Το γκολ του Σάριτζ από τη μικρή περιοχή στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων άναψε ξανά τη σπίθα της ελπίδας για την ομάδα του Έντι Χάου. Στο τέλος, όμως, το VAR ήρθε να άμεσα να τη σβήσει και να αφήσει ξανά τη μοίρα της Μπόρνμουθ στο έλεος της… Γουότφορντ.

Τα Κεράσια ήξεραν πως βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο και η Σαουθάμπτον δεν έδειξε οίκτο, περνώντας με 2-0 από το «Vitality», στο 5ο σερί ματς που μένει αήττητη εκτός έδρας. Την ίδια ώρα, η Μπόρνμουθ ψάχνει το «θαύμα», καθώς χρειάζεται νίκη πάση θυσία στην τελευταία αγωνιστική κόντρα στην Έβερτον, αλλά προηγουμένως ήττα των Χόρνετς από Μάντσεστερ Σίτι και Άρσεναλ, μήπως και βρει τη σωτηρία στη διαφορά τερμάτων.

Για ένα ακόμη ματς, ο Ντάνι Ινγκς βρήκε δίχτυα και έσπρωξε τους γηπεδούχους ένα βήμα προς τον γκρεμό. Ο πρώην στράικερ της Λίβερπουλ συνεχίζει την απίθανη σεζόν του, άνοιξε το σκορ στο 41′ και έφτασε έτσι τα 21 τέρματα (2 λιγότερα από τον Βάρντι, εκ των οποίων κανένα δεν έχει προέλθει από το σημείο του πέναλτι, επίδοση που τον καθιστά Νο1 στην Ευρώπη!

Βέβαια, θα μπορούσε να σπάσει το… ρόδι στο 59′, αλλά νικήθηκε από τον Ράμσντεϊλ κι έτσι η Μπόρνμουθ πήρε παράταση στο κυνήγι της ισοφάρισης. Αφού αυτή τελικά ακυρώθηκε στις καθυστερήσεις μετά από παρέμβαση του εκτεθειμένου Κινγκ στη φάση, ο Άνταμς έγραψε στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων το 0-2 και πλέον η προσοχή στρέφεται στο ματς της Γουότφορντ απέναντι στους Πολίτες.