Η Λίβερπουλ τον τελευταίο καιρό παίζει με την πλάτη στον τοίχο, όμως δεν λυγίζει. Στο ντέρμπι της 34ης αγωνιστικής στην Premier League, κέρδισε την Τσέλσι με 2-0  (Μανέ 51′, Σαλάχ 53′) κι επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας, διατηρώντας ακέραιες τις ελπίδες της για κατάκτηση του τίτλου.

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης ήταν μάλλον υποτονικό με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως να μην τα βγάζουν πέρα. Η Τσέλσι είχε κλείσει καλά τους χώρους έξω από την μεγάλη της περιοχή και στην επίθεση, παραλίγο να κάνει ζτη ζημιά με τους Γουιλιαν και Αζάρ.

Στο δεύτερο ημίχρονο κρίθηκαν όλα σε δύο λεπτά. Η Λίβερπουλ ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ με την πρώτη της καλή ευκαιρία, με τον Μανέ να σκοράρει από το ύψος της μικρής περιοχής, γράφοντας το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα ο Μοχάμεντ Σαλάχ με μία βολίδα 25 μέτρων, σκόραρε σφραγίζοντας με τον καλύτερο τρόπο της νίκη της Λίβερπουλ. Οι “κόκκινοι” έτσι επέστρεψαν στην κορυφή της κατάταξης κι εξακολουθούν να δείχνουν πως φέτος ίσως είναι η χρονιά τους.\