Η Άστον Βίλα έκανε ιδανικό ξεκίνημα και έδειχνε να καθαρίζει από νωρίς με 0-2, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έβγαλε την αντίδραση που… είχε κρυμμένη εδώ και καιρό και με οδηγό τον Γκαρνάτσο, πήρε σπουδαία νίκη με 3-2 κόντρα σε μία εκ των πρωτοπόρων.

Σε ένα απίστευτο roller coaster συναισθημάτων οι «Κόκκινοι Διάβολοι» από την κόλαση του πρώτου ημιχρόνου, βρέθηκαν στον παράδεισο, αφού με επική ανατροπή στο δεύτερο μέρος… ξέραναν την Άστον Βίλα και θύμισαν ξανά μεγάλη ομάδα.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε εφιαλτικά για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, αφού οι… παιδικές ασθένειες έκαναν την εμφάνισή τους με την Άστον Βίλα να ανοίγει το σκορ στο 21′ με τον Τζον ΜακΓκίν και τον Ντεντόκερ στο 26′ να εκμεταλλεύεται ακόμη ένα λάθος του Ονάνα δίνοντας στους «Χωριάτες» προβάδισμα δύο τερμάτων.

Η Άστον Βίλα έχασε και άλλες ευκαιρίες για να σκοράρει, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο έχοντας προβάδισμα δύο γκολ, με την εικόνα της Γιουνάιτεντ να μην προμηνύει το τι θα ακολουθούσε στο δεύτερο μέρος.

Οι «Κόκκινοι Διάβολοι» βγήκαν μεταμορφωμένοι στο δεύτερο ημίχρονο και ξεκίνησαν την αντεπίθεση για το μυθικό comeback τους, με τον Αλεχάντρο Γκαρνάτσο στο 59′ να μειώνει σε 1-2 και στο 71′ να σηκώνει στο πόδι τους οπαδούς της Γιουνάιτεντ ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Η Γιουνάιτεντ ωστόσο χρειάστηκε και το… θαύμα των Χριστουγέννων, αφού στο 82ο λεπτό ο Ράσμους Χόιλουντ άνοιξε λογαριασμό στην Premier League και με υπέροχο πλασέ χάρισε τη νίκη στους «Κόκκινους Διάβολους», ολοκληρώνοντας την μυθική ανατροπή της ομάδας του Έρικ Τεν Χάγκ.