Ολοκληρώθηκαν τα απογευματινά παιχνίδια της Premier League στα οποία όλοι οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να επικρατήσουν εκτός από την ομάδα του Χάντερσφιλντ που κέρδισε μέσα στην έδρα της την Γουέστ Μπρόμιτς.

Χάντερσφιλντ – Γουέστ Μπρόμιτς: 1-0

Μπορεί να έμεινε με 10 παίκτες αλλά η Χάντερσφιλντ δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε να επικρατήσει της Γουέστ Μπρόμιτς από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Στο πρώτο μέρος η ανωτερότητα των γηπεδούχων ήταν ξεκάθαρη ωστόσο κατάφεραν μόλις στο 44′ το 1-0 με γκολ του Λα Πάρα. Στην αρχή της επανάληψης ο Σίντλερ δέχτηκε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή και αποχώρησε. Από εκεί και πέρα η Μπρόμιτς είχε πολλές ευκαιρίες και πίεσε μεν αλλά η Χάντερσφιλντ προέβαλε σθεναρή αντίσταση και δεν δέχτηκε γκολ με το σκορ να είναι υπέρ της μέχρι το τέλος.

Νιουκάστλ – Μπόρνμουθ: 0-1

Στο πρώτο μέρος τα πράγματα κύλησαν πολύ ήρεμα με τους γηπεδούχους να είναι πολύ μαχητικοί χωρίς όμως να μπορέσουν να σκοράρουν στην εστία της Μπόρνμουθ. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έδειξαν καλύτερη παρουσία και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες. Ο χρόνος έφτασε στο 90′ και τελικά στις καθυστερήσεις και στο 92′ ο Κουκ “λύτρωσε” την ομάδα του πετυχαίνοντας το 0-1 μετά από ασίστ του Σουρμαν.

Σαουθάμπτον – Μπέρνλι: 0-1

Πολύ ήρεμο ματς χωρίς φάσεις ειδικά στο πρώτο μέρος και τη Σάουθάμπτον να έχει μεγαλύτερη υπεροχή. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έδειξαν καλύτερο “πρόσωπο” προς το τέλος και τελικά κόντρα στο ροή του μεγαλύτερου μέρους η Μπέρνλι κατάφερε στο 81′ με γκολ του Βόουκς να διαμορφώσει το τελικό 0-1.

Σουόνσι – Μπράιτον: 0-1

Άνετη η Μπράιτον που στο πρώτο μέρος του αγώνα είχε τη σαφή υπεροχή στην μπάλα, πέτυχε ένα γκολ στο 29′ με τον Μάρεϊ να σκοράρει για το 0-1. Από εκεί κι έπειτα η Μπράιτον έριξε πολύ τους ρυθμούς της αλλά η Σουόνσι δεν κατάφερε να απειλήσει σε σημαντικό βαθμό τους φιλοξενούμενους. Έτσι με ένα και μοναδικό γκολ, το ματς έληξε υπέρ της Μπράιτον.