Περίπατος για τη Λίβερπουλ απέναντι στη Γουέστ Χαμ, με τους “κόκκινους” να επικρατούν με 4-1 της ομάδας του Ντέιβιντ Μόγιες, σε αναμέτρηση για την 28η αγωνιστική της φετινής Premier League.

Η Λίβερπουλ άνοιξε το σκορ στο 29′ με τον Τσαν να νικάει τον Αντριάν για το 1-0. Η Γουέστ Χαμ δεν έδειξε σε κανένα σημείο πως μπορεί να βγάλει αντίδραση κι έτσι το πρώτο ημίχρονο βρήκε την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ να έχει το προβάδισμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λίβερπουλ ήταν καταιγιστική και στο 51′ έκανε το 2-0 με τον Σαλάχ να χρίζεται σκόρερ. Στο 57′ ο Φιρμίνο ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, με την Γουέστ Χαμ να μειώνει δύο λεπτά αργότερα (59′) με τον Αντόνιο σε 3-1. Το τελικό 4-1 έκανε ο Μανέ στο 77′ δίνοντας μία εύκολη νίκη στην Λίβερπουλ.

Γουέστ Μπρομ-Χάντερσφιλντ: 1-2

Τεράστια νίκη βαθμολογικά για την Χάντερσφιλντ που πέρασε από την Γουέστ Μπρομ με 1-2, αφήνοντάς την ουραγό και κάνοντας… άλμα παραμονής. Το σκορ άνοιξε στο 48′ για την Χάντερσφιλντ ο Βαν Λα Πάρα, για να κάνει το 0-2 στο 56ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μουνιέ, σφραγίζοντας τη νίκη για την ομάδα του. Το μόνο που κατάφερε η Γουέστ Μπρομ ήταν να μειώσει με τον Ντόσον στο 64′, στο τελικό 1-2.

Μπέρνλι-Σαουθάμπτον: 1-1

Μάχη θα συνεχίσει να δίνει για την παραμονή της στην κατηγορία η Σαουθάμπτον μετά το 1-1 απέναντι στην Μπέρνλι εκτός έδρας. Ο Μπάρνς στο 67′ έβαλε δύσκολα στους “Άγιους” κάνοντας το 1-0, που κατάφεραν να σώσουν το βαθμό στο 90′ με τον Γκαμπιαντίνι να λυτρώνει τη Σαουθάμπτον.

Μπόρνμουθ-Νιουκάστλ: 2-2

Πολύ μεγάλη ευκαιρία έχασε η Νιουκάστλ για να απομακρυνθεί από τη ζώνη του υποβιβασμού, αφού έχασε προβάδισμα δύο τερμάτων και ήρθε ισόπαλη 2-2 με τη Μπόρνμουθ εκτός έδρας. Το σκορ άνοιξε στο 17′ ο Γκέιλ, που στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου έκανε και το 0-2 για την ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ. Όμως, η Μπόρνμουθ κατάφερε αρχικά να μειώσει σε 1-2 με τον Σμιθ και τελικά ισοφάρισε με τον Γκόσλινγκ στο 89′ κάνοντας το τελικό 2-2.

Μπράιτον-Σουόνσι: 4-1

Εύκολη νίκη της Μπράιτον απέναντι σε μία ομάδα που παλεύει μαζί της για την παραμονή, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 4-1 της Σουόνσι. Το 1-0 έγινε από τον Μάρεϊ στο 18′, με τον ίδιο παίκτη να κάνει το 2-0 στο 69′. Ο Νοκάερτ έκανε το 3-0 στο 73′, για να μειώσει η Σουόνσι στο 86′ να μειώνει με αυτογκόλ του Ντανκ. Το τελικό 4-1 έκανε ο Λοκάντια στο 90′ δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.