Επέστρεψε στα θετικά η Λέστερ που κατάφερε να επικρατήσει μέσα στην έδρα της με 2-1 της Τότεναμ στο πλαίσιο των αγώνων της Premier League.

Η Λέστερ έδειξε από την αρχή τις διαθέσεις της που μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση. Πρώτη κιόλας προσπάθεια στο 5ο λεπτό ενώ μέχρι το 10’ φαινόταν πως ένα γκολ πλησιάζει. Όντως στο 13’ ο Βάρντι έστειλε από αριστερά την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Η Τότεναμ στη συνέχεια είχε κάποιες καλές φάσεις όμως οι ρυθμοί έπεσαν σύντομα. Το ημίχρονο έφτανε στο τέλος και στις καθυστερήσεις (46) ο Μαχρέζ με το αριστερό «έγραψε» το 2-0 που έμεινε για το πρώτο μέρος.

Η επανάληψη ήταν διαφορετική αφού η Τότεναμ είχε καλύτερη παρουσία στον αγωνιστικό χώρο από πριν ενώ αντίθετα οι γηπεδούχοι είχαν ρίξει πολύ τους ρυθμούς τους. Αυτή επιβεβαιώθηκε στο 79′ όταν ο Χάρι Κέιν με πολύ ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από το κέντρο για να μειώσει στο 2-1 που κράτησε έως το τέλος.