Ο προπονητής της Τότεναμ, Μαουρίσιο Ποκετίνο, αποθέωσε την ομάδα του για το δεύτερο ημίχρονο στο χθεσινό παιχνίδι με την Γιουνάιτεντ, παρά την ήττα.

Η Τότεναμ… βομβάρδισε την εστία της Γιουνάιτεντ στο δεύτερο ημίχρονο του χθεσινού αγώνα, αλλά βρήκε “τείχος” πάνω στον Ντε Χέα, με τον Μαουρίσιο Ποκετίνο να αποθεώνει την ομάδα του παρά την εντός έδρας ήττα.

Οι “σπερς” δέχτηκαν την τέταρτη φετινή εντός έδρας ήττα τους από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, σε ένα παιχνίδι ωστόσο που δημιούργησαν πολλαπλάσιες ευκαιρίες από την αντίπαλό τους.

Ο Ποκετίνο είχε μόνο καλά λόγια να πει για τους παίκτες του μετά το τέλος του αγώνα, ιδίως για την εμφάνιση του δευτέρου μέρους.

«Ήταν ένα καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο, είμαι τόσο ευχαριστημένος. Η Τότεναμ έκανε τα πάντα για να κερδίσει το παιχνίδι. Κυριαρχήσαμε και φτιάξαμε πολλές φάσεις. Η ομάδα ήταν φανταστική. Είναι τα καλύτερα 45 λεπτά που έχω δει την Τότεναμ από τότε που ανέλαβα. Μερικές φορές κερδίζεις ένα παιχνίδι και είσαι απογοητευμένος, όπως όταν κερδίσαμε με 3-0 στο “Ολντ Τράφορντ” (σ.σ. τον περασμένο Αύγουστο). Σήμερα (σ.σ. χθες) το αποτέλεσμα θα έπρεπε να είναι διαφορετικό και είμαι χαρούμενος. Αυτός είναι ο τρόπος που θέλουμε να μεγαλώνουμε και να παίζουμε, παίρνοντας ρίσκα, παίζοντας το ποδόσφαιρο μας. Έντεκα επεμβάσεις από τον Ντε Χέα, ο οποίος ήταν εξαιρετικός. Αξίζει να είναι ο άνθρωπος του αγώνα», δήλωσε ο Ουρουγουανός τεχνικός.