Καθόλου δεν δυσκολεύτηκε η Μάντσεστερ Σίτι κόντρα στην Χάντερσφιλντ, η οποία και νίκησε με 6-1 τελικό σκορ, έχοντας κάνει ξεκάθαρες τις προθέσεις της, ήδη από το ημίχρονο.

Ο Σέρχιο Αγκουέρο ήταν αυτός που… πλήγωσε τους αντιπάλους του τρεις φορές πετυχαίνοντας χατ-τρικ, ενώ οι Ντε Ζους και Σίλβα συμπλήρωσαν το τελικό σκορ.

Η Χάντερσφιλντ προσπάθησε αλλά άντεξαν ακριβώς για 25 λεπτά μέσα στην έδρα της Σίτι. Από εκτέλεση άουτ (!), ο Έντερσον με μπαλιά ακριβείας από τα 70 μέτρα (!), σημάδεψε το τρέξιμο του Αγκουέρο και ο Αργεντινός, αφού πρώτα ντρίμπλαρε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, τον «κρέμασε» με όμορφη λόμπα για το 1-0.

Αυτό ήταν μόνο η αρχή… Ένα έξυπνο σουτ του Γκάμπριελ Ζεσούς (31’, 2-0) έβαλε τέλος στο άγχος του νικητή, ενώ ο Χάμερ σε εύκολη σέντρα του Μεντί έφερε άμεσα και το 3-0 (35’). Η Χάντερσφιλντ μείωσε πριν από το ημίχρονο (43, 3-1) με γκολ του Στάνκοβιτς.

Ένα υπέροχο φάουλ του Σίλβα έκανε το 4-1 (48’), ο Αγκουέρο ολοκλήρωσε το 9ο χατ-τρικ του με την φανέλα της Σίτι με υπέροχο τακουνάκι (5-1, 75’). Το τελικό 6-1 που θα μπορούσε να είναι πολύ μεγαλύτερο, «υπεγράφη» με αυτογκόλ του Κονγκολό.