Τους τρεις βαθμούς της νίκης πήραν Λέστερ και Τότεναμ, κόντρα σε Γουέστ Χαμ και Νόριτς, για την 24η αγωνιστική της Premier League.

Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς επέστρεψε στις νίκες με εμφατικό τρόπο έπειτα από δύο σερί ήττες στην Premier League με το 4-1 σε βάρος της Γουέστ Χαμ, η οποία δεν μπορεί να βρει τον ίσιο δρόμο ούτε με τον Ντέιβιντ Μόγιες και φλερτάρει σταθερά με τον υποβιβασμό. Οι Foxes, που πήγαν στο -3 από τη 2η, Μάντσεστερ Σίτι, προηγήθηκαν με τον Χάρβεϊ Μπαρνς στο 24′ και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με ρουκέτα ο Ρικάρντο Περέιρα έκανε το 2-0. Στο ξεκίνημα της επανάληψης με πέναλτι του Νομπλ (50′) οι Hammers μείωσαν όμως δεν έμελλε να πάρουν κάτι περισσότερο. Στο 81′ από τη βούλα ο Αγιόθε Πέρεθ ανέβασε το σκορ στο 3-1 για τους γηπεδούχους και ο ίδιος διαμόρφωσε το τελικό 4-1 στο 88′.

Νίκη και η Τότεναμ
Στις νίκες επέστρεψε και η Τότεναμ, έπειτα από τρία ματς χωρίς γκολ, με το 2-1 σε βάρος της Νόριτς και βρίσκεται στο -6 από την 4η θέση και το Champions League. Για την ακρίβεια, η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο χρειάστηκε να περιμένει 398 λεπτά στο νέο έτος για να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα και το έκανε στο 38′ ο Ντέλε Αλι. Οι Spurs στο 70′ δέχθηκαν την ισοφάριση από τον μόνιμο σκόρερ, των νεοφώτιστων, Πούκι, με πέναλτι, όμως το 1-1 δεν ήταν το τελικό καθώς στο 79′ και αφού χρειάστηκε overdose τύχης, ο Σον χάρισε τη νίκη στην Τότεναμ με 2-1.