Η Άστον Βίλα νίκησε με 1-0 την Φούλαμ στο Μπέρμιγχαμ και διεύρυνε το αήττητο σερί της στα δέκα παιχνίδια. Νίκησε την Κρίσταλ Πάλας και απομακρύνθηκε από την επικίνδυνη ζώνη η Γουλβς. Έσωσε έστω τον βαθμό για τη Λέστερ ο Βάρντι στην έδρα της Λιντς.

Τρένο η Άστον Βίλα, επικράτησε 1-0 εντός έδρας της Φούλαμ και βρέθηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας. Ηταν η 8η νίκη στα δέκα τελευταία ματς για τους «Βίλανς», οι οποίοι και έκαναν τεράστιο βήμα για την έξοδό τους στην Ευρώπη. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά, πίεσαν και στο 21ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Μινγκς. Η Βίλα ήταν καλύτερη, πίεσε για ένα δεύτερο τέρμα, αλλά τόσο ο Μορένο όσο και οι Γουότκινς, Μπουεντία δε βρήκαν στόχο. Μεγάλη ευκαιρία στο 45′ είχε και ο ΜακΓκιν, αλλά ο Λένο είχε σωστή αντίδραση. Στην επανάληψη, το σκηνικό δεν άλλαξε, η Βίλα ήταν καλύτερη, αλλά ο Γουότκινς και ο Λουίζ δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα. Η Φούλαμ είχε θέματα στο δημιουργικό κομμάτι και δεν μπόρεσε να αποσπάσει το θετικό αποτέλεσμα.

Πήρε ανάσα παραμονής η Γουλβς

Νίκη… λύτρωσης για τη Γουλβς, επικράτησε 2-0 εντός έδρας της Κρίσταλ Πάλας, έπιασε τους Λονδρέζους στη 12η θέση και μαζί είναι στο +9 από την επικίνδυνη ζώνη. Μόλις στο 3ο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ του Γιοακίμ Άντερσεν. Οι «αετοί» αντέδρασαν, όμως ο Σα είχε μεγάλη επέμβαση στο σουτ του Λοκονγκά. Στις καθυστερήσεις η Γουλβς κέρδισε πέναλτι και ο Ρούμπεν Νέβες διαμόρφωσε το 2-0.

Ο Βάρντι κράτησε… όρθια τη Λέστερ στο «Elland Road»

Σε ένα αρκετά ισορροπημένο ματς η Λέστερ κατάφερε να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα της Λιντς (1-1). Στο 6′ ο Τίλεμανς με εξαιρετικό σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μελιέ, όμως το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ στην αρχή της φάσης. Τα Παγώνια προηγήθηκαν στο 20′ όταν ο Χάρισον έβγαλε τη σέντρα και ο Σινιστέρα με κεφαλιά από το δεύτερο δοκάρι άνοιξε το σκορ. Στο 80′ ο Ιενάτσο κουβάλησε την μπάλα, πάσαρε στον Μάντισον, ο οποίος σέρβιρε στον Βάρντι και ο Άγγλος φορ με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1. Ο 36χρονος σέντερ φορ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 83′ αλλά το γκολ ακυρώθηκε και το 1-1 έμεινε μέχρι το φινάλε.