Η Λέστερ πέτυχε δύο τέρματα μέσα σε έξι λεπτά (39′-45′) και κατάφερε να πάρει τη νίκη, έστω και αν αγχώθηκε κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας (2-1). Μετά την τεσσάρα στην Τσέλσι, η Μπρέντφορντ επικράτησε και της Γουέστ Χαμ με 2-0 εντός έδρας.

Ένα ξέσπασμα έφτανε στη Λέστερ. Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς συνέχισε το καλό της σερί και κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας. Οι Αλεπούδες χρειάστηκαν μόλις έξι λεπτά για να πετύχουν δύο γκολ και να πάρουν την τρίτη τους νίκη σε πέντε παιχνίδια και να προσπεράσουν τη σημερινή τους αντίπαλο στον βαθμολογικό πίνακα.

Με πρωταγωνιστή του Ντάσμπερι Χολ, η Λέστερ άνοιξε το σκορ στο 39ο λεπτό με τον Άγγλο να βρίσκει τον Λούκμαν που με ωραίο πλασέ νίκησε τον Γκαίτα για το 1-0, ενώ πριν η Κρίσταλ Πάλας προλάβει να αντιδράσει ο Άγγλος με ένα απίθανο σουτ έγραψε το 2-0 του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Πάλας πίεσε και κατάφερ ενα ξαναμπεί στο παιχνίδι (66′) παρά το ότι ο Σμάιχελ είπε δύο φορές «όχι» σε κακές εκτελέσεις πέναλτι του Ζαχά, ο Ιβοριανός στάθηκε τυχερός και στο ριμπάουντ από το δεύτερο άστοχο πέναλτι του με κεφαλιά νίκησε τον Δανό για το 2-1. Παρά το ότι μετά το 2-1 η Λέστερ φάνηκε να χάνει τη συγκέντρωσή της, η ομάδα του Βιεϊρά δεν μπόρεσε να φύγει με θετικό αποτέλεσμα από το King Power Stadium.