Δεν μπήκε με τον καλύτερο τρόπο η χρονιά στο πρώτο ματς της Premier League για το 2018 αφού Μπράιτον και Μπόρνμουθ έληξαν το ματς ισόπαλο με 2-2 τελικό σκορ και δεν κατάφεραν θετικό αποτέλεσμα. Τουλάχιστον μοιράστηκαν βαθμούς.

Η Μπράιτον μπήκε δυνατά στο ματς και με πολύ επιθετικό παιχνίδι έφτασε στο γκολ μόλις στο 5’ με τον Νοκαέρ για το 1-0. Όμως τα κενά στην άμυνα έδωσαν τη δυνατότητα στον Κουκ να ισοφαρίσει με το 1-1 στο 33’, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και μάλλον η Μπόρνμουθ ένιωθε τυχερή που τα πράγματα έμειναν έτσι.

Οι γηπεδούχοι βγήκαν στην επίθεση στην επανάληψη και πήραν το προβάδισμα ξανά, με τον Μάρεϊ στο 48’ να φέρνει την ομάδα του μπροστά. Το ματς ήταν ανοιχτό, με την Μπράιτον να δείχνει πιο κοντά στο γκολ, αλλά στο 79’ η μία κόντρα διαδεχόταν την άλλη στην περιοχή της, με τον Γουίλσον να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και να λήγει το ματς στη ισοπαλία και στο 2-2.