Η Άρσεναλ συνήλθε κατά κάποιο τρόπο για πρώτη φορά μετά την καραντίνα και επικράτησε της αδύναμης Σαουθάμπτον με 2-0.

Καλή εμφάνιση για ένα ημίχρονο, το πρώτο, το οποίο έληξε μόλις 1-0 αλλά ήταν για παραπάνω, ενώ στο δεύτερο τα πράγματα ηρέμησαν, οι “Άγιοι” είχαν τον έλεγχο, χωρίς να νικήσουν τον Μαρτίνεζ.

Η Άρσεναλ πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 20′ με τον Ν’Κέτια, που εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του ΜακΚάρθι, ο οποίος του έκανε… πάσα στην προσπάθεια να διώξει τη μπάλα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, πραγματοποιώντας μια πολύ μεστή εμφάνιση κι αν ήταν πιο συγκεντρωμένοι στην τελική προσπάθεια, θα μπορούσαν να πετύχουν και δεύτερο γκολ.

Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε, καθώς η Σαουθάμπτον και με τις αλλαγές που έγιναν από τον προπονητή, «πάτησε» καλύτερα στο γήπεδο και έγινε πιο επιθετική. Οι «Άγιοι» έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν, την ώρα που οι «κανονιέρηδες» προσπαθούσαν να κρατήσουν τη νίκη. Στα τελευταία λεπτά, οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Στέφενς (85′) και αντί για την ισοφάριση, έγινε στο 87′ με τον Γουίλοκ το τελικό 2-0.

Σαουθάμπτον (Ραλφ Χάσεχουτλ): ΜακΚάρθι, Βάλερι (46′ Γουόκερ-Πίτερς), Στέφενς, Μπεντνάρεκ, Μπερτράντ, Άρμστρονγκ, Γουόρντ-Πρόουζ, Χόιμπιεργκ (90+1′ Βέστεργκαρντ), Ρέντμοντ, Ινγκς (90+1′ Ρομέου), Ομπαφέμι (46′ Λονγκ)

Άρσεναλ (Μίκελ Αρτέτα): Μαρτίνες, Τίρνεϊ (71′ Κολάσινατς), Χόλντινγκ, Μουστάφι, Μπεγιερίν, Τζάκα, Σάκα, Θεμπάγιος (80′ Μέιτλαντ-Νάιλς), Πεπέ (64′ Γουίλοκ, 88), Ομπαμεγιάνγκ, Ενκέτια (80΄ Λακαζέτ)