Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχασε δύο βαθμούς στην έδρα της Σαουθάμπτον (1-1), παίζοντας καλύτερα, αλλά μη μπορώντας να φέρει τούμπα το ματς.

Κόντρα στη Σαουθάμπτον ξέρει να κάνει comeback, αυτή τη φορά όμως η Γιουνάιτεντ δεν μπόρεσε να αποδράσει από το Σεντ Μέρις, μένοντας στο 1-1 χωρίς να πείσει…Ισοφάρισε πάντως το ρεκόρ της Άρσεναλ!

Αυτή τη φορά… κόλλησε! Η Γιουνάιτεντ δεν έπεισε στο Σεντ Μέρις και μετά την πεντάρα στη Λιντς μάλλον απογοήτευσε με την εικόνα της. Το 1-1 με τη Σαουθάμπτον αφήνει χαμόγελα στους γηπεδούχους που θα μπορούσαν να είχαν πάρει ακόμα και τη νίκη, αν ο Ντε Χέα δεν έκανε την επέμβαση του ματς. Αν υπάρχει ένα θετικό για τους «Κόκκινους», αυτό είναι το εκτός έδρας ρεκόρ που ισοφάρισαν (έπιασαν το ρεκόρ της Άρσεναλ 2003-04), αφού έμειναν για 27ο ματς αήττητοι στην Premier League.

Η Γιουνάιτεντ έπειτα το νωχελικό πρώτο πεντάλεπτο άρχισε να πιέζει, ανέβασε ταχύτητα και στο 7ο λεπτό είχε μοναδική ευκαιρία να βρει δίχτυα έπειτα από στημένη φάση. Ο Μαγκουάιρ με μια… περίεργη προβολή έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, ο Μαρσιάλ με κεφαλιά προσπάθησε να σκοράρει, αλλά ο Σαλισού έδιωξε σωτήρια στη γραμμή! Η Μάντσεστερ είχε πάρει τον έλεγχο, αλλά κυρίως με ατομικές προσπάθειες γινόταν απειλητική.

Μάλιστα, στο 11΄ ο Πογκμπά βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά και πάλι ο Σαλισού έδιωξε σωτήρια. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο, αλλά οχι και τον τρόπο μετά το 20λεπτο να δημιουργήσουν φάσεις.

Ακόμα ένα αυτογκόλ με τη Σαουθάμπτον…

Η Σαουθάμπτον ήταν εξαιρετικά στημένη, περίμενε την αντίπαλό της και φρόντιζε να την «κόψει» στη μέση. Μάλιστα, στο 30′ κατάφερε να αιφδνιάσει τη Γιουνάιτεντ και να πάρει προβάδισμα. Η φάση ξεκίνησε από μαρκάρισμα του Στίβενς στον Μπρούνο, με τη μπάλα να φτάνει στον Τσε Ανταμς, το σουτ του οποίου βρήκε στον Φρεντ άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα.

Οι φωνές του Μπρούνο για φάουλ δεν άλλαξαν κάτι . Ηταν το 4ο αυτογκόλ της Γιουνάιτεντ κόντρα στη Σαουθάμπτον, όλα στο Σεντ Μέρις. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, ωστόσο η νευρικότητα κυριαρχούσε στις προσπάθειές τους. Λίγο πριν το τέλος πάντως, από ακόμα μια στημένη φάση η Μάντσεστερ είχε ευκαιρία να σκοράρει, αλλά την κεφαλιά του Μάτιτς εξουδετέρωσε υπέροχα ο ΜακΚάρθι.

Αντεπίθεση και ισοφάριση για τη Γιουνάιτεντ

Οι αριθμοί έδειχναν πως η Γιουνάιτεντ δέκα φορές έχει κάνει το comeback νίκης κόντρα στους «Αγίους» και με την έναρξη του β’ μέρους άρχισε η… αντεπίθεση. Η πίεση ήταν έντονη, Πογκμπά και Μπρούνο το πήραν πάνω τους και στο 55’ ήρθε η ισοφάριση. Ο Πορτογάλος με τον Γάλλο συνδυάστηκαν υπέροχα, ο Πογκμπά έκανε την 5η του ασίστ και ο Γκρίνγουντ πέτυχε το 1-1. Ηταν το 19ο τέρμα του νεαρού στην Premier League και μόλις τρεις teenager έχουν περισσότερα από αυτόν (Όουεν, Φάουλερ και Ρούνεϊ). Ο Σάντσο πήρε τη θέση του Μαρσιάλ, ο Γκρίνγουντ βρέθηκε στην κορυφή και η ομάδα του συνέχισε την πίεση.

Ο Πογκμπά ήταν εξαιρετικός και στο 59’ άγγιξε το γκολ, όμως το σουτ από υπέροχη ατομική ενέργεια πέρασε μόλις άουτ. Η Γιουνάιτεντ απειλούσε διαρκώς, έβγαζε ιδανικές επιθέσεις και σε μια από αυτές στο 64’ ο Γκρίνγουντ δεν μπόρεσε να σκοράρει. Στο επόμενο λεπτό ήρθε η μεγάλη ευκαιρία από τον Μπρούνο, αλλά την κεφαλιά του έβγαλε σωτήρια ο ΜακΚάρθι.

Η Σαουθάμπτον μετά το 70’ και με την είσοδο του Ντιαλό έγινε πιο επιθετική, αιφνιδίασε τη Μάντσεστερ και στο 74’ είχε τη μεγαλύτερη φάση του ματς. Από λάθος του Μαγκουάιρ, ο Αρμστρονγκ βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά ο Ντε Χέα έκανε εντυπωσιακή επέμβαση. Μάλιστα, ο ίδιος παίκτης ένα λεπτό αργότερα από κοντά δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Oι «Αγιοι» είχαν το πάνω χέρι, κυκλοφορούσαν καλύτερα τη μπάλα, είχαν την κατοχή και δεν κινδύνευσαν… Η Μάντσεστερ έβγαλε κόπωση, οι αλλαγές (Σάντσο, ΜακΤόμινεϊ, Λίνγκαρντ) δε βοήθησαν καθόλου και το comeback αυτή τη φορά δεν ολοκληρώθηκε!