Η Τσέλσι, βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 0-1, όμως η Σαουθάμπτον είχε την απάντηση και επέστρεψε στο παιχνίδι, κάνοντας την ανατροπή για το τελικό 2-1.

Η Σαουθάμπτον επέστρεψε στις νίκες και με ανατροπή επικράτησε της Τσέλσι με 2-1 εντός έδρας στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Premier League, με τον Λάβια να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το πρώτο τους γκολ στο 23ο λεπτό του αγώνα. Έπειτα από αντεπίθεση, ο Χάβερτς έβγαλε στον Μάουντ από αριστερά και προσπάθησε να δώσει στον Στέρλινγκ έξω από τη μικρή περιοχή. Ύστερα από μία κερδισμένη κόντρα, ο Άγγλος φορ σούταρε και έκανε το 1-0.

Η απάντηση της Σαουθάμπτον ήταν άμεση, με το γκολ της ισοφάρισης να έρχεται πέντε λεπτά αργότερα. Η απομάκρυνση του Αθπιλικουέτα δεν ήταν καλή, με την μπάλα να καταλήγει στον Λάβια, ο οποίος δοκίμασε το σουτ μέσα από την περιοχή. Ο Μεντί έβαλε το χέρι, όμως δεν μπόρεσε να διώξει την μπάλα, η οποία κατέληξε στα δίχτυα, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 1-1.

Στο 52′ η Σαουθάμπτον έχασε διπλή ευκαιρία για να ξεφύγει με δύο γκολ διαφορά.. Ο Ελιουνούσι έκανε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, όμως ο Κουκουρέγια απομάκρυνε. Σε δεύτερο χρόνο έκανε το γύρισμα, αλλά αυτή την φορά ήταν εκεί ο Μεντί, που μπλόκαρε.

Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν κάνει το 3-1 και στο 74′, αλλά έχασαν τεράστια ευκαιρία. Η κεφαλιά του Σαλισού πήγαινε στα δίχτυα, όμως ο Τιάγκο Σίλβα με τακουνάκι, αποτρέποντας ακόμα ένα γκολ. Λίγο έλειψε, οι “μπλε” να φέρουν το ματς στα ίσια στο 82′, όταν Ρόιρα έπιασε την κεφαλιά μετά το γέμισμα του Ζίγες, αλλά ο Μπαζούνου έδιωξε σε κόρνερ.

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: Μπαζούνου, Γουόκερ-Πίτερς, Μπέλα – Κότσαπ, Σαλισού, Περό, Πρόουζ, Λάβια, Άρμστρονγκ, Ντιαλό, Ελιουνούσι, Άνταμς.

ΤΣΕΛΣΙ: Μεντί, Αθπιλικουέτα, Σίλβα, Κουλιμπαλί, Λόφτους Τσικ, Ζορζλίνιο, Κουκουρέγια, Ζιγές, Χάβερτς ,Μάουντ, Στέρλινγκ.